A kutatás rámutatott arra, hogy ha közvetlenül alvás előtt vacsorázunk, összecsapjuk az étkezéseket vagy túl sokáig várunk két étkezés között, az egészséges táplálkozás rögtön kútba esik.
Minden a testünk anyagcseréjétől függ,
amelyet a cirkadián ritmus és a szervóra befolyásol.
A cirkadián ritmus azokat a biológiai folyamatokat takarja, amelyek a napszaknak megfelelően ismétlődnek a szervezetünkben. A szervóra pedig a testünk biológiai ritmusát mutatja meg. Ez is 24 óra alatt ér körbe.
A Brigham Női Kórház (BWH) kutatói elvégeztek egy kísérletet, amely megmutatta, hogy az étkezések ideje milyen mértékben befolyásolja a fogyást a biológiai órától függően. A tanulmány az American Journal of Clinical Nutritionben jelent meg.
Az étkezések idejét valós körülmények között vizsgálták a melatonin kialakulásának függvényében, amely az alvás ciklusát irányító hormon.
Figyelték a testzsírt, a testtömeg-indexet és az étkezések idejét, majd összehasonlították a szervórával, illetve a napszakkal. Az adatokat 110 főiskoláskorú résztvevőtől gyűjtötték be, akiket 30 napig figyeltek meg.
Megállapítottuk, hogy a melatonintermelés kezdetéhez közeli időpontban elfogyasztott étel magasabb testzsírral és testtömeg-index-szel hozható összefüggésbe. Ennek nincs köze sem a napszakhoz, sem az elfogyasztott étel mennyiségéhez vagy összetételéhez
– mondta Andrew W. McHill, a tanulmány vezetője.
Vagyis, az eredmények szerint az étkezések a saját biológiai folyamatainkhoz történő időzítése fontosabb, mint a tényleges napszak.
A kutatók megjegyezték, hogy a főiskoláskorú lakosság nem képviseli az egész népességet, mindazonáltal a megállapítások bizonyították, hogy milyen fontos a táplálkozás és a testünk biológiai órájának a kapcsolata.