A sajt ízéért a baktériumok, az érettségért pedig a különböző enzimek felelnek. Meggyőződésem, hogy az ízét nemcsak a páratartalom, a hőmérséklet és a tápanyagok befolyásolják, hanem a hangok, az ultrahangok és a zene is
– mondja Wampfler, a burgdorfi K3 sajtüzem tulajdonosa, a kutatásba bevont sajtok készítője, aki 2018 szeptemberében kezdte meg a kísérletet kilenc darab tízkilós ementali sajtkorongon.
A Berni Művészeti Egyetem hallgatói és oktató egyetértenek Wampflerrel, ezért csatlakoztak a vizsgálathoz, hogy tanulmányt írhassanak belőle.
Először szkeptikusak voltunk
– mondta Michael Harenberg, az egyetem kutatója.
Aztán felfedeztük, hogy létezik a szonokémia, amely a hanghullámok és a hang fizikai testre gyakorolt hatását vizsgálja.
Mivel a hang egy láthatatlan hullám, könnyedén átáramlik a fizikai testeken, így például a sajton, és buborékokat hoz létre. Ezek a buborékok utána megváltoztatják a sajt kémiai alkotórészeit.
Wampfler és az egyetem kutatói különböző zenéket játszott a sajtoknak a technótól a klasszikusig
– A Tribe Called Questet, Mozartot és Led Zeppelint. Rendeztek is egy kóstolót, hogy leteszteljék, melyik sajt a legjobb – amelyik klasszikus zenét vagy amelyik technót hallgatott. Illetve, hogy egyáltalán van-e különbség közöttük.
Wampfler hozzátette: abban reménykedik, a hiphoppot hallgató sajt lesz a legfinomabb. És így is lett!
A legnyilvánvalóbb különbséget az ízerősségben, a szagban és az aromában észleltük
– tolmácsolták a vakteszt eredményét.
A hiphopon érlelt korong került a lista élére, ami a gyümölcsösségét illeti, ennek volt a legerősebb illata és aromája.
Benjamin Luzuy, a svájci televízió neves séfje is a zsűri tagja volt.
Szerinte a különbségek nyilvánvalóak voltak a sajtok állagát, ízét és megjelenését illetően.
Wampfler elmondta, hogy jövőben csak a különféle hiphop dallamokra koncentrálnak majd – 5-10 sajtot akarnak így tesztelni.