Az egyik gyakori élelmiszerallergia a tejallergia. Ez nem egyenlő a laktózérzékenységgel és a tejfehérjeérzékenységgel sem. Ez annál jóval súlyosabb. Érzékenység esetén mindössze néhány kellemetlen tünet jelentkezik,
ám amikor allergiáról beszélünk, akkor az immunrendszer támadja az élelmiszert, amely allergiát okoz.
Tehát például a hasi fájdalom és puffadás mellett más tünetek is jelentkezhetnek, mint a csalánkiütés, az ajkak, a torok vagy a nyelv duzzanata, amely akár életveszélyes is lehet.
A kutatások megállapították, hogy minél korábban vezetjük be a mogyorót a gyerekek étrendjébe, annál kevésbé alakul ki allergia. Ettől függetlenül persze érdemes konzultálni egy orvossal. A tünetek ebben az esetben is igen sokszínűek és persze olykor veszélyesek.
A tojásallergia kialakulása is egyre gyakoribb. A diagnózis legtöbbször a gyermekkorban születik meg a tünetek figyelése által. Viszont ez az allergia nemcsak a gyerekeknél,
hanem később, felnőttkorban is kialakulhat.
A tünetek lehetnek hasi panaszok, a bőrön jelentkező irritációk és akár ekcéma is.
Az étel elfogyasztása után általában rövid időn belül jelentkeznek az allergiás tünetek. Például torokduzzanat, nehézlégzés, de akár szédülés és fulladás is figyelmeztető jel. A panaszok súlyossága az allergia súlyosságától függ.
A kagylóallergia az egyik leggyakoribb ételallergia felnőtteknél. Ám nemcsak a kagyló válthat ki kellemetlen reakciókat ezen allergia esetén, hanem a garnélarák, a homár, az osztriga és más puhatestűek is.
A dió, a mandula, a pekándió, a pisztácia és a kesudió is okozhat allergiát. Ráadásul elég gyakran.
Ahogy a tejallergia eltér tejérzékenységtől, úgy a búzaallergia is a gluténérzékenységtől. Ezért elengedhetetlen a megfelelő diagnózis felállítása.