A tudósok szerint a közösségi médiához kapcsolódó pszichológiai függőség hatással van az étkezésre és az elfogyasztott étel mennyiségére. A különböző felületek folyamatos ellenőrzése
az agyban felszabaduló dopamin miatt tesz a közösségi média rabjává.
Ugyanúgy működik, mint a cukorfüggőség; az agy jutalomként könyveli el a felületek folyamatos figyelését.
Akik állandóan jelen vannak a digitális térben, hajlamosabbak több időt tölteni egy étteremben, egy gyorsétteremben, többet enni – mivel nem figyelnek a testük jelzéseire –, így pedig több kalóriát bevinni.
A Rice Egyetem legújabb kutatása szerint azoknál, akik a közösségi média fiókjuktól várják a pillanatnyi örömöt, megfigyelhető az önkontroll hiánya és a növekvő hajlam a gyorsételek fogyasztására.
Ha folyamatos vágyat érzünk, hogy ellenőrizzük a telefonunkon az értesítéseinket és az üzeneteinket, és nem tudjuk kontrollálni ezt a késztetést, nagy a valószínűsége a függőségnek. Az önkontroll hiánya pedig beszivárog az életünk minden más területére is.
A telefonok, a táblagépek és más hordozható készülékek elterjedése az egyik legjelentősebb változás az elmúlt évtizedekben. Ebben az időszakban az elhízás mértéke több helyen is megnőtt
– mondja Richard Lopez, a Rice Egyetem kutatója.
Hogy összekapcsolják ezt a két jelenséget, a kutatók 132, 18 és 23 év között fiatal részvételével készítettek vizsgálatot.
Megkérdezték őket a médiahasználati szokásaikról, illetve egy 18 tételből álló skálán (MMR-R-skála) határozták meg, hogy a telefonhasználatuk kényszeres vagy a normális kategóriába sorolható.
A magasabb MMR-R pontszámhoz magasabb testtömeg-indexet és nagyobb testzsír-százalékot társítottak.
Más kutatás is készült: 72 résztvevő esett át MRI vizsgálaton. A kutatók képeket mutattak nekik és figyelték az agyi aktivitást. Azok a képek, amelyek hizlaló, egészségtelen ételeket mutattak, az agynak ugyanazt a részét stimulálták, mint amit a digitális függőség stimulál.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a digitális eszközökkel kapcsolatban fellépő önkontroll hiánya átszivárog az élet más területeire is – mint mondjuk a táplálkozás.