Annak ellenére, hogy úgy néz ki, mint egy kis, véres szörnyeteg, a csendes-óceáni térségben egy közkedvelt finomság. Ezek a kis kagylók körülbelül 40 liter vizet képesek megszűrni egyetlen nap alatt, így táplálják magukat – mint minden kagyló.
Ugyanakkor így a vérkagyló számos baktériumot és vírust is magába zárhat.
Ez igaz különösen azokra a területekre, ahol szennyezett a víz. Olyan betegségeket kaphatunk el így, mint a tífusz, a vérhas és a hepatitisz A, illetve E. A becslések szerint a vérkagylót fogyasztó emberek 15%-a betegszik meg átlagosan.
A nyers és éretlen bodzabogyó súlyos hasmenést és rohamokat okozhat. Különösen veszélyes a fiatal és az idősebb korosztályra. Az érett és a főzött bogyókról azt mondják, hogy már nem ártalmasak, csak a nyers tud gondot okozni. Általában ebből készülnek a lekvárok.
A gömbhal arról kapta a nevét, hogy képes felfújni tüskés testét, aminek hatására úgy néz ki, mint egy gömb. Ez a fugu, a japán konyhaművészet egyik kedvelt alapanyaga. Egy olyan erős neurotoxint tartalmaz, amely 200-szor halálosabb az emberre nézve, mint a cianid.
A hal reproduktív szerveiben, a májban és a belekben található ez a méreg.
Fugut csak olyan szakács készíthet, aki megfelelő előképzettségben részesült, hiszen pillanatok alatt eljuthat a méreg a hal húsába is a nem megfelelő elkészítés során.
A világ sok részén a békaláb igazi ínyencségnek számít, mint Franciaországban vagy Amerika délkeleti részén. Afrikában azonban vannak olyan helyek, ahol nem állnak meg a béka lábánál,
ehelyett a teljes békát lenyelik.
Az afrikai Namíbiában például kedvelt finomság az afrikai ökörbéka. Csakhogy a bőre és más szervei káros toxinokat tartalmaznak, amelyek veseelégtelenséget és halált is okozhatnak.
Ez a medúzafaj akár két méter hosszúra is megnőhet, a súlya pedig akár a 200 kg-ot is elérheti. Elsősorban Japánban fogyasztják őket szívesen. Bár a medúza húsa nem mérgező, egyéb testrészei igen. És ebben az esetben nemcsak a mérgező testrészek eltávolítása a fontos, hanem a hús megfelelő főzése is. Ezt a medúzát is csak az erre megfelelően felkészített és előképzett szakácsok készíthetik.
Amikor kesudiót vásárolunk a boltban, az nem teljesen nyers. A nyers fajtája ugyanis urushiolt tartalmaz, amely egy mérgező vegyület. Akár egyetlen szem fáról leszedett kesudió is kibírhatatlan fájdalmat tud okozni. Szerencsére gőzöléssel meg lehet szüntetni a mérgező vegyületet.
Néhányunk számára az erjesztett cápahús elfogyasztásának ötlete meglehetősen bizarrul hangzik. Izlandon azonban más a helyzet. A kæster hákarl vagy egyszerűen hákarl egy olyan izlandi étel, amelyet grönlandi cápa húsából és bőréből készítenek.
A problémát az a tény okozza, hogy az adott cápafajnak nincs veséje. Az egyetlen mód, ahol megválhat a szennyeződésektől és méreganyagoktól, az a bőre.
Ahhoz, hogy ennek ellenére is biztonságosan el lehessen fogyasztani, erjeszteni, majd hat hónapig szárítani kell. Ennek ellenére is fennáll a kockázata, hogy bizonyos betegségeket szerezzünk. Halált csak a nem megfelelő erjesztés okozhat, de elvileg ez ma már nem jellemző.
Jamaica nemzeti gyümölcse, ám egyetlen szupermarketben sem fogunk belőle találni, mivel mérgező. A benne lévő hipoglicin hányást, végül halált okozhat. Ennek ellenére a gyümölcshús ehető, a mérget elsősorban a magok tartalmazzák nagy mennyiségben.
A San-nakji elnevezésű étel Koreában népszerű. Tulajdonképp a polip azonnal a halála után kerül a tányérra, tehát technikailag nem élő,
ugyanakkor a csápjai még a halála után is mozognak.
Ezért néz ki úgy, mintha még életben lenne. Azért veszélyes, mert a tapadókorongok miatt a nyelés igazi kihívás.
A tápióka növény csak nyersen mérgező a linamarin nevű toxin miatt. A tápiókát a feldolgozás során emberi fogyasztásra alkalmassá teszik, ám a világ kevésbé fejlett részein, ahol a növény az étrend része, a gyors és szakszerűtlen feldolgozás halálos lehet. 2005-ben a toxikus tápióka 27 gyerek halálát okozta egy Fülöp-szigeteki iskolában. A megfelelő feldolgozáshoz a gyökereket meg kell hámozni, főzni, szárítani, áztatni és öblíteni.