Ez a 11 leggyakoribb hiba, amelyet rizsfőzés közben elkövethetünk

főzés sütés konyha ebéd étel fiatal nő
Vágólapra másolva!
A főtt rizs az egyik legkedveltebb köretünk. Mára – hála a zacskós, előfőzött termékeknek – egyre többen vannak, akik nem sajátították el a rizsfőzés fortélyait. Pedig nem bonyolult, kis odafigyeléssel tökéletes lehet a végeredmény. A Mindmegette számba vette azokat a hibákat, amelyeket sajnos gyakran elkövetünk főzés közben.
Vágólapra másolva!

A neves gasztronómiai a következő okokat gyűjtötte össze:

  1. Nem jó edényt választunk
    Mivel a rizs főzésénél az egyenletes hőeloszlás a lényeg, érdemes vastag aljú és falú edényt választani, mert az jobban megtartja és eloszlatja a hőt, mint a vékonyabb anyagból készült edények.

  2. Nem mossuk meg a rizst
    Nemcsak az edényválasztás, hanem az alapanyag előkészítése is fontos lépés. Főzés előtt a rizst tegyük szűrőedénybe, és hideg folyó víz alatt mossuk meg, hogy eltávolítsuk a felületén lévő keményítőt és az esetleges szennyeződéseket.

  3. Nem vesszük figyelembe, hogy milyen tűzhelyünk van
    Az elektromos főzőlapok felülete nagy mennyiségű hőt tárol, így meghosszabbodik az az idő, amíg forr a rizs. Ennek elkerülése érdekében melegítsünk fel egy másik felületet a főzőlapon alacsony hőfokra, és amikor forrni kezd, tegyük át az edényt erre a lapra. Ha gáztűhelyünk van, ez nem probléma, hiszen a gáz azonnal alacsonyabb hőfokon ég, ha lejjebb vesszük a teljesítményt.
    Vegyük figyelembe, hogy milyen tűzhelyünk van! Forrás: Origo
  4. Nem áztatjuk be az aromás rizseket
    Az aromás rizseket – mint például a thaiföldi jázmin, az indiai és pakisztáni basmati rizs – főzés előtt be kell áztatni, hogy megőrizzék a jellegzetes aromájukat. A karakteres ízekért felelős aromák ugyanis a hosszas főzéssel elhalványulnak. Ha a főzés előtt a rizst legalább 30 percig áztatjuk hideg vízben, a főzési ideje kb. 20 százalékkal csökken, és emiatt aromásabb marad a rizs.

  5. Gyorsan, magas hőfokon főzzük a rizst
    Folyamatos, magas hőfokon főzve a rizsszemek szétrepednek. Ekkor keményítő szabadul fel és a rizs ragacsos lesz. Az állag nem mindegy: még a tejberizs vagy a rizspuding is finomabb, ha egészben maradnak a szemek.

  6. Felemelgetjük a fedő
    Hacsak nem adunk hozzá fűszereket, hagyjuk békén a rizst; tudja, hogyan kell megfőnie! Felemelve a fedőt a gőz távozik az edényből, így meghosszabbodik a főzési idő. Ráadásul a kiszámított rizs-víz arány is felborul, aminek hatására a rizs nem a kívánt állagú lesz.

  7. Kevergetjük a rizst
    Hatalmas hiba! De olyan nehéz ellenállni, ugye? Pedig a rizzsel tényleg semmit sem kell csinálni főzés közben... Ha ugyanis megkavarjuk, a rizsszemek összetörnek, a belőlük kioldódó keményítő összegyűlik az edény alján, odatapad, és megég. (Kivétel persze akad, a rizottó. Ott ugyanis pont az a lényeg, hogy folytonos keveréssel keményítő szabaduljon fel, ami különleges textúrát ad a rizsnek.) Egyébként ha keverünk, rögtön két hibát is vétünk, hiszen a fedőt is felemeltük...
    Hála a zacskós, előfőzött termékeknek – egyre többen vannak, akik nem sajátították el a rizsfőzés fortélyait. Forrás: Shutterstock
  8. Nem teszünk különbséget a rizsfajták között
    Világszerte több ezer rizsfajtát termesztenek, és nem lehet mindegyiket ugyanúgy főzni. Kevés vízben főzve a rizs száraz és kemény marad, ha túl sok vizet használunk, ragacsos masszát kapunk. Minden esetben nézzük meg a csomagoláson az elkészítés módját! A barna rizs főzéséhez például valamivel több víz szükséges, mint a fehér rizshez, de az is befolyásolja a víz mennyiségét, hogy a barna rizs rövid vagy hosszú szemű.

  9. Nem használunk sót és fűszereket
    A sós víz állítólag hamarabb felforr, de a különbség a gyakorlatban nem igazán észrevehető. Viszont só nélkül a végeredmény ízetlen, a rizsszemek pedig nyálkásabbak és tapadósabbak lesznek. A rizs természetes aromája tovább fokozható, ha a főzővízbe fűszereket teszünk. Mehet bele zöld kardamom, fahéj, római kömény, zöld fűszerek, stb.

  10. Nem teszünk különbséget a más alakú rizsek között
    Miért használnánk rövid, kerek szemű rizst, ha a recept hosszú vadrizst ajánl? A különböző rizsek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, és főzés közben is eltérően viselkednek. Az íze nem feltétlenül lesz rosszabb, inkább az állaga lesz más.

  11. Egyből tálaljuk
    Ha jól csináltuk, a frissen főtt rizs a tetején szárazabb, mint az edény alján. Nagyon fontos, hogy a rizst legalább 15-20 percig hagyjuk a tűzről levéve kihűlni, hogy a nedvesség egyenletesen eljusson mindenhová. Idő előtt tálalva a rizs nedves kis csomókká állhat össze.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!