Amikor saláta-alapanyagokat vásárolunk, keressük mindig a legfrissebb zöldségeket: a saláta legyen harsogó, sötétzöld, a sárgarépa kemény és feszes, a retek élénk színű!
Ha tehetjük, kóstoljuk meg a zöldségeket, mielőtt megvásárolnánk! Keressük a szezonális, friss zöldségeket, és hagyjuk, hogy ez határozza meg, mi kerül a salátánkba!
Legyünk nyitottak, ne ragaszkodjunk az elképzeléseinkhez – különösen ne egy recepthez! Ha így vásárolunk, anyagilag is jobban járunk. Fontos, hogy ne vásároljuk meg a hozzávalókat túl korán, azaz az elkészítés előtt több nappal. Ha mégis így teszünk, tároljuk megfelelően a zöldségeket!
A zöldségeket hideg vízben öblítsük le, majd salátacentrifugában szárítsuk meg. Az előmosott zöldségeket válogassuk át, és a barna, sérült részeket távolítsuk el! A zöldségnek mindig száraznak kell lennie, hogy az öntet egyenletesen tapadjon a szálakra. Ezenkívül a hozzávalókat felhasználásig mindenképpen tartsuk a hűtőben: a langyos vagy meleg hozzávalók a jó saláta gyilkos elemei, hiszen soha nem lesz frissítő és ropogós egy meleg zöldség.
A kész salátaöntetek zöme drága, és a gyártók ízfokozókkal tömik tele. A házi készítésű öntetek tényleg gyorsan elkészíthetők, és a végeredmény pont olyan lesz, amilyet szeretnénk. Balzsamecet és frissen őrölt fekete bors? Citromhéj, citromlé, gyömbér vagy esetleg friss narancslé? Jöhet bármi, amihez kedvünk van!
Fontos, hogy egy salátában minden hozzávaló falatban jelen legyünk!
Ha például pekándiót pirítunk, nyilván azt szeretnénk, hogy minden falat diós, ropogós legyen. Ehhez fontos, hogy a hozzávalókat teljesen elvegyítsük, ha kell, akár úgy, hogy kesztyűt húzunk és kézzel keverjük meg a salátát.
Már tudjuk, hogy mire figyeljünk, következzen a saláta összeállításához néhány hasznos tanács: