A Magyar Konyha ezúttal a brit Daily Mailt idézte meg hasábjain, hiszen a népszerű portál a londoni barbeque (BBQ) étterem, a Cue Point tulajdonosát, Mursal Saiq-ot, és konyhafőnökét, Josh Moroneyt kérdezte meg, hogyan lehet elkerülni egy grillezős katasztrófát.
„Az országunkban még mindig gyakori tévhit, hogy grillezni csakis sertéshúst lehet, és hogy ilyenkor minden a sörről és a country zenéről szól, pedig ez már rég nem így van" – kezdi Mursal. „A Cue Pointot épp azért nyitottuk, hogy kicsit felrázzuk a dolgokat. Nálunk például egyáltalán nincs sertéshús, így muzulmánokat és zsidókat is várunk. De aki vegán, vagy tejallergiája van, az is jól fog lakni nálunk."
A tulajdonosnő és konyhafőnöke az évek során a grillezés minden csínját-bínját megismerte már, és most felhívja a figyelmünket az otthon leggyakrabban elkövetett hibákra.
A neves szakértők szerint ezekre kell különösen figyelni:
Kihagyjuk a pácolást A szakértők állítják: a pácolás igenis a grillezés egyik alapköve – ugyanakkor elismerik, hogy ezt is túlzásba lehet vinni. Óvakodni kell a túlfűszerezéstől, ahogyan a húsok túlzott klopfolásától, dörzsölésétől is. „Nincs azzal baj, ha a sütés előtt óvatosan bedörzsöljük a szeleteket egy házi fűszerkeverékkel. Mi abban hiszünk, hogy a fehér húsoknak igenis jót tesz egy kis pác, ugyanakkor a marhát mi is csak egy kevés fűszersóval kezeljük a sütés előtt. A bárány, mivel a húsa kissé a vadhúsokra hasonlít, szintén meghálál egy jó pácot."
Nem készülünk elő A tálcákat, húsvillákat és -fogókat, a konyharuhákat előre készítsük a grill mellé. Az sem baj, ha egy hideg ital szintén a kezünk ügyében van – így könnyebb elviselni a meleget.
Nem ügyelünk a tűzre A szakértők hangoztatják: az, hogy az ételt megkapta a tűz, és megjelennek a jellegzetes grillcsíkok, még egyáltalán nem jelenti azt automatikusan, hogy az étel el is készült. „Sok ember azt hiszi, hogy a grill akkor üzemkész, ha a szén már kifehéredett, olyan forró. Pedig – főként húsok esetében – a kevesebb szénnel megpakolt tűztér, és a néhol még fekete, máshol már fehér szén feletti, lassabb sütögetés hozza meg az igazán várt, és legfinomabb eredményt."
Nem vagyunk körültekintőek Képzeljük el a következőt: épp grillezünk, és a tűz elkezd kialudni, ezért fogunk valamit, mondjuk egy konyharuhát vagy egy kartondarabot, és legyezni kezdjük a parazsat – és mielőtt észbe kaphatnánk, a pernye már tele is rondította az összes ételt, amit a rácson hagytunk, sőt, beleszállt az italokba, és a vendégek ruhájába is... A tanács: ne legyünk lusták ahhoz, hogy ilyen esetben először lepakoljuk az épp készülő ételeket a grillről, és megkérjük a közel állókat, hogy vonuljanak biztonságos távolságba, és csak ezek után kezdjünk a tűz felélesztéséhez.
Nem viselünk kötényt A grillezés bizony nem egy tiszta dolog. Már maga a grill sem makulátlan az esetek többségében, és a tűzgyújtás, a korom, a pernye, a hamu – még a legnagyobb odafigyelés mellett is – mind jár némi piszokkal. A sütéshez újítsunk be egy menő, jó minőségű kötényt, és legyen rutin, hogy a grillt és az eszközöket a sütögetés végeztével szépen letakarítjuk – így teszünk nagy szívességet a későbbi önmagunknak.
Nem mérjük a hőmérsékletet „A grillezés valójában egy tudományos folyamat, de ezzel senki nem törődik" – állítják a szakértők. „A húsok más feltételek mellett máshogyan viselkednek. Csak mert az adott hústípust mi mindig ugyanúgy készítjük, ez még nem garancia rá, hogy a végeredmény is mindig ugyanaz lesz. A sötétebb, füstölt húsok ideális hőmérséklete 88 és 92 fok közötti, ebben a tartományban biztos, hogy az étel omlósan puhára készült.
A steakek esetében a szaftos, csodás állaghoz 55 fok körüli hőmérsékletet kell mérnünk.
" Egy omlós steakhez a maghőmérséklet 48 és 57 fok között ideális, attól függően, hogyan szeretnénk a húst elkészíteni. Rare esetén maradjunk 48 és 50 Celsius között, medium rare-hez az 51-53-as tartományt lőjük be, a medium állag eléréséhez 54-57 fokra lesz szükség, míg e felett well done készíthetjük a hússzeletet. A klasszikus amerikai marhaszegy barbequehoz pedig minimum 87 fokos maghőmérsékletet ajánlanak a hozzáértők.
Nem figyelünk a sorrendre A szakértők azt ajánlják, hogy a zöldségeket mindig a húsok előtt készítsük el a grillen. „Ugye, milyen egyszerűen hangzik? Mégis mindenki elfelejti ezt. Ha vegetáriánusok is vannak a társaságban, a sorrend alapvető fontosságúvá válik. Ha a zöldségekkel nyitunk, a húsokból kisülő nedvek nem érintkeznek az ő ételeikkel. Legyünk figyelmesek!" A másik fontos tipp, hogy nyugodtan főzzük elő a zöldeket – így elkerülhető, hogy kemény, szálas zöldségeken rágódjon az egész társaság. Különösen ügyeljünk erre, ha csöves kukoricával, céklával vagy spárgával dolgozunk. A zöldségeket nyugodtan készíthetjük alufóliába tekerve is.
Nem gondolunk a hamura „Tervezzük meg előre, hogy a sütögetés végeztével hová kerüljön a forró hamu" – szögezik le a szakértők. „Még véletlenül se szórjuk rögtön a rózsabokor alá, mert ezzel tönkretesszük a növényt. A legjobb, ha beruházunk egy masszívabb, fém vödörbe, aminek az aljába vizet töltünk, és abba hamuzzuk ki a grillt. Ez talán a legbiztonságosabb és legegyszerűbb módszer."
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!