Kevesen tudják, de az ajvár elnevezése a török havyar szóból ered, ami annyit jelent, hogy sózott kaviár.
Grillezett húsok mellé szinte kötelező, de mártogatósnak, vagy kenyérre, esetleg pirítósra kenve is nagyon finom.
Igaz, elkészítése egy picit időigényes, de az íze bőven kárpótol azért az egy óráért, amit ráfordítunk. A szerb konyha ikonikus kellékének elkészítését így javasolja a népszerű hazai gasztronómiai portál:
Házi ajvár
Hozzávalók:
- 30 dkg padlizsán
- 1 fej fokhagyma
- 50 dkg kápiapaprika
- 1 dl olívaolaj
- só
- bors
- 1 db citrom
- paradicsom
- zöldfűszer
- chili
Elkészítés:
- A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
- A padlizsánt félbevágjuk, mindkét felét négyzethálósan bevágjuk úgy, hogy a héját ne sértsük meg. Így később könnyebben tudjuk kiszedni a megsült padlizsánhúst.
- Kisebb fészket készítünk alufóliából, amibe beletesszük a fokhagymagerezdeket. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük a padlizsánokat, a kápia paprikákat és a fokhagyma fészket. Utóbbit felöntjük annyi olívaolajjal, hogy a gerezdeket épp ellepje. Ezután a padlizsánt és a kápia paprikát is meglocsoljuk olajjal, majd ízlés szerint megsózzuk, megborsozzuk.
- A zöldségeket berakjuk a sütőbe, és addig sütjük, amíg a paprika héja megfeketedik és a padlizsán is színt kap. Ez 20-30 percet jelent.
- Sütés után a kihűlt paprikáról a héjat leszedjük, a padlizsán húsát kikanalazzuk, a fokhagymákat kinyomkodjuk a héjukból. Mindet aprítógépbe tesszük, aztán ráöntjük a tepsiben összegyűlt sült fűszeres levet, egy evőkanál olívaolajat és a citrom kifacsart levét vagy 2 tk balzsamecetet. Ha szükségesnek érezzük, ízesíthetjük még sóval és borssal. Az egészet pürésítjük.
- Az elkészült ajvárt üvegbe/üvegekbe töltjük, és felhasználásig hűtőben tároljuk.