Ahogy az közismert, a medvehagyma a hóvirággal egyetemben tavasz egyik első hírnöke, melynek legfőbb gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik, azonban elvétve már a napokban is találunk szedésre alkalmas leveleket.
A kiváltságos virágzási időszak mellett a népszerű gyógynövény elsősorban annak köszönheti hírnevét, hogy friss, finom íze mellett sokféle jótékony, étrendi hatással bír.
A medvehagyma fogyasztása jótékony hatással van ugyanis többek között a vérkeringésre, vagy az emésztő szervrendszerre, de vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása is közismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja szervezetünk ellenállóképességét a télvégi, koratavaszi kórokozókkal szemben.
A medvehagyma elsősorban a lombos erdők, főként a bükkösök koratavaszi jellegzetes növénye, amely közismerten főként a hegyek középső és magasabb régióiban, valamint a hűvösebb északi oldalakon, völgyekben fordul elő.
Összetéveszthetetlen, fokhagymaillatú levelei túlnyomórészben kora tavasszal jelennek meg, úgyhogy hamarosan már látható hajtásokra bukkanhatunk az ismert lelőhelyeken.
Évről évre komolyabb érdeklődés övezi ezt az időszakot, hiszen a gasztronómiában mára se szeri se száma a medvehagyma ételeknek, mint a medvehagymás pogácsa, és egyéb medvehagyma receptek. Éppen ezért, egyre többen élnek a lehetőséggel és természetes élőhelyén gyűjtik, amely viszont fokozott terhelést jelenthet az erdei ökoszisztéma számára.
A tavalyi előírásokhoz képest jogszabályi változás nem történt, a Mecsekerdő Zrt. továbbra is a 2009. évi, az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló XXXVII. törvény értelmében jár el, mely szerint állami erdőben – nem védett területen – csak az egyéni szükségleteinek megfelelő, azaz naponta 2 kg/fő mennyiségű gomba, gyógynövény – így medvehagyma-levél is – gyűjthető külön engedély nélkül.
Amennyiben valaki ennél nagyobb mennyiséget kíván gyűjteni, azt csak az erdőgazdálkodó engedélyével teheti - áll a Mecsekerdő honlapján.
Az erdei ökosziszoisztéma minél kisebb megzavarásának érdekében a medvehagyma gyűjtésekor lehetőség szerint ne térjünk le a kijelölt turista-útvonalakról, így elkerülhetjük az erdő alján élő, számos védett, lágyszárú növény letaposását is! A medvehagyma természetbarát gyűjtéséhez tartozik az is, hogy két leveléből csak az egyiket szedjük le, így a növény tovább tud élni, lélegezni, táplálkozni és táplálékot raktározni talajban megbújó hagymájában, amiből a következő évben ki tud hajtani. A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. Vásárlóként is könnyen ellenőrizhetjük, hogy a csomagoláson szerepelnek-e ezek az adatok, így elkerülhetjük, hogy illegális terméket vegyünk.
Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát (Allium ursinum), tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág (Convallaria majalis) hasonló küllemű, ám mérgező levelei. A két erdei növényt - medvehagyma, vagy gyöngyvirág - legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, ugyanis míg a medvehagyma levelének van hagymaszaga, addig a mérgező gyöngyvirág nem rendelkezik ezzel.
A témával kapcsolatban az érintett területet kezelő erdőgazdaság, illetve nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóság nyújthat további hiteles információt.
Ha különleges, medvehagymás ételekre kíváncsi, a Mindmegette portálján számos ínycsiklandó fogás várja. Nemrég pedig egy magyar nyelvű könyv is megjelent az erdőben található ehető növényekről.