Eláruljuk, miért a dirty coffee lesz a legkeresettebb frissítő nyáron

kávé, speciális kávé, dirty coffee, poharak, latte, bögre, illusztráció
Fotó: Shutterstock/Copyright (c) 2018 Rawpixel.com/Shutterstock. No use without permission.
Vágólapra másolva!
Minden jel arra mutat, hogy a kávétrend 2024-es nyári kedvence lesz ez az eredetileg Ázsiából származó kávéital, amely nem egy egyszerű tejes kávé és nem is csupán kávé tejjel. A dirty caffee egy dupla espresso és a hozzáadott hideg tejből álló receptje egyszerre mutatós és ízletes, ráadásul pillanatok alatt elkészíthető otthonunkban is. Összeszedtük a hódító útjára indult trend minden részletét.
Vágólapra másolva!

A méltán népszerű ázsiai kávé  körül vilárszerte óriási a felhajtás, ez pedig aligha meglepő, a hűtött tejre öntött dupla ristretto ugyanis egyszerre nyújt ínycsiklandó és hűsítő kávéélményt a nap bármely szakában.

Az idei nyár legstílusosabb kávéitala: dirty coffee 

Bár a dirty, azaz „piszkos” szó elsőre akár riasztónak is hathat, de ez csak a lassan a tejbe csöpögő eszpresszó jellegzetes márványos hatására hivatott utalni. A dirty coffee népszerűsége mögött valószínűleg egyszerűsége áll, mely elsőként Ázsiában tette nagyon népszerűvé, de azóta berobbant már az amerikai és az európai kávékultúrába is.

Dirty coffee recept: hogyan készítsd el otthon? 

Az idei nyár itala, a dirty coffee általában két egyszerű összetevőből áll, eszpresszóból és hideg tejből. A legjobb, ha ristretto stílusú eszpresszóval készítjük a frissítő italt, és közepes, vagy sötét pörkölésű kávészemeket és finomabb őrleményt használunk hozzá. Egy adag ital körülbelül 60-80 mg koffeint és 75 kalóriát tartalmaz. Ha azonban tejszínt, cukrot és szirupokat adunk a csészéhez, az jelentősen megnövelheti kalóriabevitelünket.

A rétegezés kulcsfontosságú a barista dirty coffee esetében, különben olyan lesz, mint egy közönséges tejeskávé különálló eszpresszó és tejréteg nélkül. Pedig éppen a technikának köszönhető, hogy általa egyedi ízprofilt hozhatunk létre, amely jelentősen különbözik két összekevert összetevőtől. 

A dirty coffee története kevéssé ismert, eredetéről nem sokat tudni. 

Amit biztosan tudunk, az az, hogy ez egy igazán népszerű ital az ázsiai országokban, különösen Japánban, Tokióban, ahonnan állítólag származik. Feltalálója ismeretlen, de sokan feltételezik, hogy a Bear Pond Espresso, egy tokiói kávézó itallapján jelent meg először.

Elkészítése:

1. A tej elkészítése

Vegyük ki a lehűtött tejet közvetlenül a hűtőszekrényből, és öntsünk 120 ml-t egy kávéspohárba. Az átlátszó pohár jobb, mert élvezhetjük a dirty coffee hűvös, látványos „születését”.
Ha krémesebb állagot szeretnénk, próbáljunk meg összekeverni 3 uncia tejet 2 uncia tejszínnel. Tegyük vissza az üveget a hűtőbe, hogy kihűljön, és folytassuk a következő lépéssel. A hűvös pohár megkönnyíti rétegezést. Kipróbálhatunk olyan vegán italokat is, mint a zabtej és a mandulatej, amelyek ugyanolyan ízletesek, de sokkal egészségesebbek.

2. Az espresso készítése

A felső réteghez sűrű ristretto stílusú eszpresszó kell, 1:1-es kávé/víz arányban. Vegyünk 17-18g friss kávébabot, és őröljük meg extra finomra, majd oszlassuk el egyenletesen az adagolóban majd rögzítsük egy eszpresszógéphez. Természetesen más kávéfőző is megfelel a célnak, de a legjobb ez.

3. Öntsük a ristrettot a hideg tejre!

Vegyük ki a lehűtött pohár tejet a hűtőszekrényből, és helyezzük közvetlenül a kávékiadó csap alá, majd 17-20 másodpercig engedjük rá a kávét, és semmiképpen ne keverjük meg, hagyjuk, hogy a presszó lassan lecsepegjen és rendetlen, mégis vonzó márványos hatást keltsen, ez adja ugyanis a kávé „piszkosságát”. Ahhoz, hogy a legjobbat hozzuk ki a piszkos kávéból, lassan fogyasszuk, és minden korty után enyhén forgassuk meg!

Ha esetleg még jobban szeretnénk feldobni kávénkat, akkor következnek a legjobb nyári kávéitalok. A kávét helyettesíthetjük Moka kávéval, matcha-val és egyéb ízesített kávéval is, sőt a tejet is feldobhatjuk egy kis kókuszcukorral is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!