Egy fiatal nő a Redditen borzolta a kedélyeket azzal, hogy megírta:
nevelőapja egy évtizede ugyanazt a parmezán sajtot használja, holott a sajtdarbot - nem meglepő módon - már vastag penészréteg fedi.
A lány posztolt egy képet is a sajt büszke tulajdonosáról, amit egy asztalnál ül, kezében a meglehetősen érett sajttal.
A felhasználók közül sokan megbotránkoztak, és azt javasolták a férfinak, hogy hagyja ezt abba, különben komoly veszélybe kerülhet az egészsége. A nő a posztban elismerte, hogy ő nem merte megkóstolni a sajtot, annak ellenére, hogy mostohaapja szerint kifejezetten finom.
Az olvasók undorát tovább fokozta, hogy egyikük megkérdezte, hogyan sikerült a férfinak eddig megőrizni a sajtdarabot, mire mostohalánya nemes egyszerűséggel annyit válaszolt:
Fóliába csavarva
- majd ezután tanácsot kért az olvasóktól, hogy érdemes-e még enni ezt a sajtot.
Egyikük határozott nemmel válaszolt:
"Ami ezt a sajtot borítja, az nem a jó fajta penész! Kérlek, ne edd meg!
- írta, egy másik felhasználó pedig egyenesen felháborítónak tartotta. Egy harmadik pedig viccesen megjegyezte:
"Ez pont úgy néz ki, mint az apám talpa. Sőt, a szaga is valami olyasmi lehet"
Voltak azonban, akik szerint semmiféle egészségügyi veszéllyel nem jár a régi parmezán fogyasztása.
Egyikük azt írta, hogy volt egy darab régi parmezánja már évek óta, de teljesen jó illata volt, azonban úgy megkeményedett, hogy lehetetlenség volt lereszelni, ezért inkább krémlevesbe rakta, hogy némi plusz ízt adjon neki.
Más is egyet értett abban hogy
a parmezán akár évekig is eltartható, anélkül, hogy megromlana, ugyanis eleve egy évig érlelik szobahőmérsékleten, mielőtt a boltok polcaira kerülne.
Hozzátette, hogy azt azonban ő sem érti, hogy nem tud elfogyni egy sajt 10 év alatt.
Olyan is volt, aki szerint a kemény sajt a penészréteg eltávolítása után biztonságosan fogyasztható.
Azonban nem kell ahhoz 10 évesnek lennie egy parmezán sajtnak, hogy emberek millióit sokkolja. Ahogyan korábban megírtuk, sokaknak már az is elég, ha belegondolnak, hogy a népszerű olasz csemege
nemcsak tejből és sóból áll, de kötelező összetevője egy olyan enzim, ami a kisborjú, kecskegida vagy a bárány gyomrában található
Ez az enzim az oltóanyaga a tradicionális parmezánnak. Ahhoz pedig, hogy a sajtkészítők hozzájussanak, egész fiatalon le kell vágni az állatot.
Jó tudni azonban, hogy rengeteg márkájú parmezánsajt létezik, és nem mindegyikben található meg ez az összetevő, egyes cégek növényi eredetű oltóanyaggal dolgoznak. Ám épp ezért fontos, hogy mindig olvassuk el a termék összetevőit.
Az eredeti, olasz parmezán, melyet csak néhány régióban - Bolognában, Reggio Emiliában, Mantuában, Modenában és Parmában - készítenek, azonban egészen biztosan tartalmazza a borjú gyomrából kivont oltóenzimet.
További rossz hír a parmezánról, hogy fogyókúrázók számára sem a legideálisabb fajta, hiszen igen kalóriadús.