Magyar stratégiai partnerrel építkezik a Sonelgaz Algériában

Forrás: Sonelgaz
Vágólapra másolva!
Az algír Sonelgaz vállalat 19 nemzetközi – köztük várhatóan magyar – cégekkel is szerződést készül kötni. Az ügylet részleteiről Klinghammer Noah Jeromos, a fotovoltaikus naperőmű-építések szakértője nyilatkozott.
Vágólapra másolva!

„Jelenleg több olyan nemzetközi tender is fut, amelyben hazai cégek vesznek részt. Nagyon szoros partneri viszonyt ápolok az algír állami beruházást vezető Sonelgaz vállalattal. Még korai lenne arról nyilatkozni, hogy melyik magyar partnerrel tudjuk az együttműködést elindítani, azt viszont biztosan kijelenthetem: több infrastrukturális tenderen is képviselem a hazai cégeket” – kezdte Klinghammer.

Klinghammer Noah Jeromos, a fotovoltaikus naperőmű-építések szakértője
Fotó: Csányi István

 

A Sonelgaz tervezett fejlesztése jelentős előrelépést jelent majd Algéria ambiciózus megújulóenergia-programjában, különösen az 1000 megawattos és 2000 megawattos projektek körében, amelyek végső célja 15 000 megawatt napenergia előállítása. Ez a kezdeményezés várhatóan jelentős, évi több milliárd köbméter földgáz megtakarítását eredményezi.                                                                                     Klinghammer Noah Jeromos tárgyalási partnere nem más, mint Boukhalfa Yaïci, az algériai zöldenergia társulás főigazgatója. Yaïci korábban az algír országos rádióban bejelentette, hogy a Sonelgaz több szerződést kíván aláírni nemzeti, túlnyomórészt kínai vállalatokkal 20 fotovoltaikus naperőmű létesítésére. 

Ezekben a projektekben – amelyek összhangban vannak a 2000 megawattos és 1000 megawattos kezdeményezésekkel –, algériai cégek is részt vesznek, az ottani vállalatok a projektek végrehajtásának 42%-át teszik majd ki.

A 2000 megawattos kezdeményezés 15 fotovoltaikus naperőmű felépítését foglalja magában 12 tartományban, erőművenként 80 és 220 megawatt közötti kapacitással. Ezek a törekvések szerves részét képezik az átfogó, 15 000 megawattos programnak, és a közeljövőben több hasonló projekteket terveznek az országban.

Fotó: Sonelgaz

Ezen projektek esetében az exportlehetőségek sem elhanyagolhatóak, az Európai Unió és Algéria között folyamatban lévő megbeszélések eredményeként. Yaïci kihangsúlyozta a Sonelgaz kulcsfontosságú szerepét az ország energiaátállási stratégiájában, kiemelte, hogy jelenleg több európai szakértővel, köztük Magyarországról Klinghammer Noah Jeromossal tartják a szoros üzleti, partnerségi tárgyalásokat, amelynek célja a megújuló energiaforrások, különösen a napenergia fokozatos beépítése a nemzeti villamosenergia-mixbe.

A fotovoltaikus technológia hozzáférhetősége és megfizethetősége terén a globális trendekhez képest Algéria némileg le van maradva, ezt Yaïci is elismerte a globális fejlődéssel kapcsolatos kérdésekre válaszolva. Ennek ellenére reményének adott hangot, hogy a jelenlegi törekvések elősegítik egy speciális hazai napenergia-ágazat kialakítását, összhangban a megújuló energia elterjedésének nemzetközi előrehaladásával.

Klinghammer bízik abban, hogy Algéria összehangolt erőfeszítései a napenergia bővítése terén megerősítik az ország elkötelezettségét a fenntartható fejlődés mellett, és a globális megújulóenergia-aréna kiemelkedő szereplőjévé teszik majd azt.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!