Vágólapra másolva!
A szuperszámítógépeknél gyorsabb számítási teljesítménnyel rendelkező komputerháló létrehozása mellett döntött az Egyesült Államok tudományos alapja. A Teragrid névre keresztelt eszköz 13 trillió számítást lesz képes egyetlen másodperc alatt elvégezni.
Vágólapra másolva!

Az 53 millió dolláros terv során közös hálózatra kötik, és ezzel egyetlen virtuális komputerré alakítják amerika négy legnagyobb szuperszámítógép-központját. A "mega" névre keresztelt rendszer 3000 nagy teljesítményű mikroprocesszorból fog állni, tárolókapacitása megközelítőleg 600 terabájt lesz. Az egyes elemeket 80 Gbps sebességű gerinchálózatra kapcsolják rá.

A Teragriden a kutatók az univerzum születését, a földi időjárás működését igyekeznek modellezni, valamint hasznos segédeszköze lesz a rákkutatásnak, a géntérkép elkészítésének és a nukleáris fegyverek továbbfejlesztésének.

A számítógépháló megszületésével az emberiség történetének leggyorsabb komputere jön létre. Az amerikai tudományos alap (NSF) becslése szerint egy embernek mintegy 10 millió évébe telne annyi számítást elvégezni, amit a Teragrid egyetlen másodperc alatt végrehajt.

A világ leggyorsabb számítógépe jelenleg a hasonló elvre épülő IBM ASCI White, amely 7,2 trillió lebegőpontos műveletet képes elvégezni másodpercenként.

Korábban az [origo]-ban:

Szuperszámítógéppel az Ősrobbanás nyomában

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!