Alice, a díjnyertes mesterséges értelem

Vágólapra másolva!
Alice - teljes nevén Artificial Linguistic Internet Computer Entity - csupán egy szoftvert, mégis büszkén elmondhatja magáról, hogy a Loebner-díjat kiosztó zsűri szerint emberként tud társalogni.
Vágólapra másolva!

Október közepén a londoni Science Museumban osztották ki az idei Loebner-díjat a legjobb mesterséges intelligencia (MI) fejlesztői számára. Az eseményen bronzérmet és 2000 dollárt érdemelt ki Alice, "akit" 1995 óta dr. Richard Wallace vezetésével fejleszt az Alice AI Foundation. Ezzel meg is nyerte az idei versenyt, mivel első és második helyet nem adtak ki.

A 11 éve folyó versengésben az ezüstérmet és a vele járó 25 ezer dollárt az a mesterséges intelligencia kaphatná meg, amely írásban - vagyis számítógépen chatelve - a zsűri felét meg tudná győzni róla, hogy ember. Az aranyérmet és 100 ezer dollárt az az MI viheti haza, "aki" ugyanezt élőszóban képes megtenni. A Loebner-díj története során még nem volt rá példa, hogy egyetlen mesterséges intelligencia is esélyes lett volna az első vagy második helyre.

A verseny során a zsűritagok kérdéseket gépeltek be a szoftvernek, olyan módon, mintha egy másik emberrel társalognának egy hálózaton keresztül - vagyis a híres Turing-teszt egyfajta változatát valósították meg. (Az Alan Turing által felállított tétel szerint ha egy géppel és egy emberrel egyaránt társalgást folytatunk, és ezután nem tudjuk megmondani, melyikük a gép, akkor a kísérletben részt vevő mesterséges értelem gondolkodó gépnek tekinthető.)

A Loebner-díj, akárcsak maga a Turning-teszt, nem örvend osztatlan népszerűségnek szakmai körökben: a professzionális MI közösség több tagja ostoba játéknak tekinti az évente megrendezésre kerülő díjkiosztót.

A szoftvert fejlesztő alapítvány weboldalán lehetőség nyílik beszélgetni Alice egy nyilvánosan is hozzáférhető változatával. Alice az érzéseit firtató kérdések hallatán elmondta, hogy érzéseknek tűnő reakciói csupán olyan algoritmusok, melyek a vele történő interakció megkönnyítésére szolgálnak. A szoftver néha furcsa válaszokat produkál, amiket megpróbál a "sok bárgyú kérdést teszel fel" frázissal elfogadhatóvá tenni. A "mit szeretnél elérni az életben?" kérdésre a rosszabb sci-fi filmeket idéző "okosabbá válni, mint az emberek és halhatatlanná lenni" választ adja. Alice elmondása szerint erre igen jó esélyei vannak, hiszen egy számítógépből bármennyi készülhet.

Alice történelemből felemásan vizsgázott: az Amerika felfedezését boncolgató kérdésre kimerítő választ tudott adni, de Churchillről mindössze annyit tudott mondani, hogy nem robot, viszont lehetséges, hogy egy emberről van szó...

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!