Amikor az első processzorok köhögve erőlködtek ballisztikai feladatok megoldásán, még kevesen gondolták, hogy megfelelő programmal milyen döbbenetes teljesítményre lesznek képesek, minden elvi változtatás nélkül. Ma sem tudjuk előre, melyek lesznek azok a feladatok, amelyekkel a társadalom később szembekerül, és majd meg kíván oldani. Ezért komoly sikerre számíthat az az infrastruktúra, amely elébe megy az igényeknek, fölkészül arra, hogy általa jövőbeni problémákkal is meg lehessen küzdeni.
Az internet a Föld legnagyobb univerzális számítógépe, szoftverét az internetes programok jelentik. Kezdjük sejteni, hogy mai használata arra emlékeztet, amikor az első számítógéppel összeszoroztak két számot, és kijött a papíron előre kiszámolt végeredmény. Ma képeket küldözgetünk, böngészgetünk, csoportos játékokat játszunk. Egyes cégek üzemi alkalmazásaik részeit az interneten keresztül kapcsolják össze; persze még nem minden cég. Már szinte megszoktuk azt, hogy a számítástechnikában minden rettentő tempóban változik, de még kész alkalmazásokban és ezek állapotát megelőző fejlesztésekben gondolkodunk; nem vált általános szemléletünkké, hogy a programok alapmeghatározásába bele kell érteni folyamatos fejlődésüket, végezze a fejlesztést bárki - ember -, vagy bármi - akár önmaguk.
Az emberiség igazi számítástechnikai korszakának nem a közepén vagyunk, hanem a legelején, a kezdetén. E korszak és a korábbiak között nagyobb a különbség, mint a golyós számológép és egy IBM mainframe között.
Univerzális infrastruktúrát fejlesztenek
Fokozatosan fölismerték ezt a számítástechnikai cégek. Az utóbbi két-három évben sosem látott lendületet vett a szabványok kidolgozása és elterjesztése, a törekvés az egységes webes szoftverrendszerek kialakítására, a közös nagy vadászterületen a különféle együttműködések megszerveződése. A marketing hatására az egyszerű számítástechnikafogyasztó szabályos misztériumjátékokat lát. A Microsoft .NET-je mellett a Linux platform, az IBM NetGenje, a Sun iPlanetje, az Oracle rendszere és hasonlók látszólag szörnyű küzdelme vívnak egymással. Ám akár a megoldandó feladatokat, akár a jövőbeni fizetőképes keresletet tekintjük, nem csodálkozhatunk, ha mindezek, s amik e látszólag már benépesített világban még meg sem születtek, jól meg fognak férni a hatalmas és növekvő piaci területeken.
Foglalkozzunk tehát a Microsoft .NET-jével, nem feledve, hogy osztályának, az univerzális webes infrastruktúra-architektúráknak csak egy képviselőjéről van szó. Milyen a .NET felépítése, miféle szabványokra támaszkodik? Milyen konkrét termékek testesítik meg? S főleg: mi a közvetlen üzleti célterülete?
A Microsoft .NET célterülete és alkatrészei
Kezdjük innen visszafelé. A célterület a nagyvállalati munka, mert egészében ilyen platformot egységesen a nagyvállalatok tudnak bevezetni. (Ez nem jelenti azt, hogy mások, akár a mindennapi civil felhasználó, ki volna zárva bármiből is.) A Microsoft nem akar vállalatirányítási rendszert vagy végső fázisú célalkalmazásokat eladni. Mindehhez infrastruktúra-platformot kíván nyújtani, és nem tesz különbséget az internetes és a belső világ között. Alapjában elosztott világban gondolkodik, amelynek szereplői TCP/IP protokollon keresztül kommunikálnak, és teljesen mindegy, hogy egy alkalmazás különféle részei egyazon gépen, egy belső intraneten vagy az interneten valahol helyezkednek el - a lényeg, hogy amikor kell, együttműködjenek. Ez meghatározza azt is, miféle termékek alkotják ma a platformot.
A nagyvállalat szervezeti működésének tükre e rendszerben a Microsoft Active Directory, ennek alapján áll a hozzáférés- és erőforrás-felügyelet. Ez áthatja az egész .NET-es rendszert. Fejlesztőplatformként a legkezesebb és legfejlettebb eszköz a most megjelent Visual Studio.NET. Az internetes ügyfélfelület operációs rendszere bármilyen Windows lehet, de a legkészségesebb a Windows XP Professional (lényegében azonos platformot jelent a Home változat is). Ahogy az előbb, most az ügyfél oldalon is kimondhatjuk: a webes ügyfél része minden, erre megfelelően fölkészített alkalmazás, tehát például az Office XP, amely nemcsak a Windows XP-n, hanem a Windows 2000-en is fut (lévén azonos Windows NT alapúak), bár igazi integrációs képességeit az előbbin tudja kifejteni.
Webszabványok
Bemutatkozik a .NET |
Azok számára, akik komolyabban el akarnak mélyedni a .NET-ben, melegen ajánljuk David S. Platt könyvét, amely a Szak Kiadó és a Microsoft közös gondozásában jelent meg. Az író gyakorlati problémákból kiindulva mutatja be a .NET koncepció újdonságait, működését, és az általa szolgáltatott megoldásokat. A közérthető magyarázatot gazdag ábragyűjtemény teszi teljessé. |
Egy kis jövőkép
S hogy mindez hogyan működik a gyakorlatban? Egy-két év, és mindenki tudni fogja. Legföljebb - számára természetesek lévén - nem gondolja, hogy mennyi munka és bonyodalom van az olyan szolgáltatások mélyében, amelyekkel például az interneten vehet magának mozijegyet, vagy biztonságosan átirányíthatja ötös találatát a bankszámlájára.
Vegyük a repülőjegy példáját. Az egyszerű internetező felhasználó belép egy jegyforgalmazó webhelyre. Segítséget kap a legolcsóbb megfelelő jegy kiválasztásához (menetrend, szezonárak, akciók, online kapcsolat és információk az összes szóba jövő légivállalattal); kiválasztja és megrendeli a jegyet (biztosíték, hogy nem veszi meg ugyanazt a jegyet két szimultán internetező - ami a távüzletek egyik műszaki problémája); kifizeti a bankszámlájáról (biztonságos tranzakciókezelések, azonosítások, aláírások, jogosítások); járulékos szolgáltatásokat választhat (földi ráhordás - csomag- és utasszállítás, biztosítások, esetleges havária elrendezésének igénylései, szállás stb.). Az is előfordulhat, hogy le kell mondani a jegyet... Ahhoz, hogy mindez zökkenőmentesen, üzemszerűen, tömegesen megszerveződhessen, arra van szükség, hogy a cégek általánosan és szabványosan hozzák nyilvánosságra mindenféle szolgáltatásaikat és a velük kapcsolatos pillanatkész adatokat, amelyek a saját üzleti rendszerükből nyerhetők; és mindezek képesek legyenek automatikusan a "repülőjegy-vásárlás" összetett tényleges számítástechnikai szolgáltatásává egyesülni a részmegoldások szintjéről. Ilyesmik felé tör az XML webszolgáltatások koncepciója; s a Microsoft reményei szerint ehhez jelent erőteljes fejlesztő, integrációs és használati infrastruktúrát a .NET az internet hátán.
Tihanyi László
Ajánlat:
Microsoft .NET