A program hangsúlyozza, hogy az információs társadalom kiépítése párhuzamos a demokrácia intézményeinek megerősítésével és a szolgáltató jellegű államigazgatás kialakításával. Ennek érdekében a kormány az internet eszközrendszerével fokozatosan nyilvánossá kívánja tenni a hatalomgyakorlás, a közigazgatás tevékenységét, költségeit, valamint dokumentumait.
Megvalósuló távközlési piacnyitás
A leendő kormány a fogyasztói igények kielégítése érdekében következesen megvalósítja a piaci liberalizációt, melytől a szolgáltatások árának jelentős csökkenését várja. Az elfogadott kormányprogram a liberalizációval párhuzamosan "ösztönző árszabályzás" elindítását ígéri. A program szerint az informatikai eszközök elterjedését segítő - a nemzetközi egyezményekkel összhangban álló - adópolitikai eszközök (például gyorsított amortizáció, kedvezményes forgalmi adókulcs időszakos érvényesítése) bevezetése várható.
Az informatikai kormányprogram fontos eleme az önkormányzati és a központi közigazgatás - különösen az ügyfélkapcsolatok - online tétele és a kormányzati tevékenységgel összefüggő nyilvánosság megvalósítása. A program leszögezi, hogy az információs kultúra elterjedésében kiemelt fontosságot kell, hogy kapjon a magas fokú informatikai biztonság körülményeinek megteremtése.
A fiatal korosztály támogatása
Azon családok számára, akik legalább egy 14-25 év közötti gyermeket nevelnek, a megalakuló kormány lehetővé kívánja tenni a számítógéphez és internet eléréséhez szükséges eszközök költségvetési támogatással történő megvásárlását. Ehhez kapcsolódik az a támogatási rendszer, mely valamennyi 14 és 25. életév közötti fiatal számára forrásokat biztosít ahhoz, hogy önálló internet-hozzáféréssel rendelkezzen és naponta meghatározott ideig támogatott áron használhassa a világhálót.
A program utal rá, hogy mind az iskolai, mind a felnőttoktatásban kiemelkedő szerep vár a számítógépes ismeretek átadására. A kormány "új, egyetemes szolgáltatási program" kialakítását ígéri, mely "versenyre épül és fokozatosan alanyi joggá teszi az internet elérését".
A leendő informatikai minisztérium vezetője, az SZDSZ-es Kovács Kálmán a kormányprogram elfogadásáig nem kívánt a tervezettel kapcsolatban nyilatkozni.
Szerkezeti változás
Az informatikai kormányzati szféra strukturális átalakulását jelzi, hogy a Miniszterelnöki Hivatal - melyhez jelenleg az Informatikai Kormánybiztosság tartozik - az önálló szakminisztérium létrejötte utána a jövőben csak a kormányzatot érintő informatikai feladatokkal foglalkozik
Korábban:
Kovács: átgondolandó a hírközlési törvény
Kovács Kálmán a leendő informatikai minisztériumról