A program telepítése, majd indítása után egy kisebb rendszeranalízis történik. Balra fastruktúraszerűen, csoportosítva láthatjuk a vizsgált összetevőket, míg az ablak másik oldalán a részletes bontást. Érdemes alaposan átböngészni, sok érdekes dolgot tudhatunk meg hálózati kapcsolatainkról.
Az összeállítás fő funkciói azonban a Tools menü mögött bújnak meg. Ez a menü egyszerű kapcsolóként működik, amellyel az üzemmódok között váltogathatunk. Hasonlóan az Excelhez, az ablak alján látható fülecskékkel is megtehető mindez. A Local info eredményeivel indul a program. A Connection gépünk kapcsolatait listázza, protokollok szerint csoportosítva azokat, vagy a NetBIOS információkat tekinthetjük meg hálózati kapcsolataink viszonylatában. Az NB Scanner hálózati cím alapján megcéloz egy gépet a helyi vagy a világhálón, és feltérképezi annak megosztott erőforrásait (háttértárak, könyvtárak, közös használatú nyomtatók stb.)
Az NS Lookup pont segítségével egy adott webcímhez tartozó IP címet határozhatunk meg. A Get Time funkcióval időszerverekhez csatlakozhatunk, és az onnan leolvasott időértékkel frissíthetjük gépünk rendszeróráját. A Telnet egyszerű terminálkapcsolatot létesít a megadott szerverrel. Az IP Monitor valós időben képes grafikonokkal szemléltetni a ki- és bemenő adatforgalmat, valamint a TCP, UDP és ICMP protokollok hibás csomagjait. Végül a Host monitor kedvenc helyeink tesztelésére használható egyszerű tesztprogram. Összeállíthatunk egy címlistát, a gép meglátogatja ezeket, és adatokat rögzít róla. Ismétléses vizsgálatra is hangolható, emellett a próbák közötti idő ugyancsak meghatározható.
Mivel az IP-Tools többnyire egyszerű internetes diagnosztikai programok gyűjteménye, ennek megfelelően az eredményeket naplóállományokba rögzíti. Jól használható felülettel megáldott összeállítás, amely integrálja az összes fontos TCP/IP segédprogram lehetőségeit.