Az amerikai emberi jogi szervezet beszámolója szerint egy pekingi bíróság ítéletet hozott négy internetes aktivista ügyében, akiket a hatóságok 20 hónapja tartóztattak le. Két vádlottat - egy 27 éves geológust, és egy 28 éves újságírót - 10 éves szabadságvesztésre ítélt a bíróság, míg két másik aktivistának - egy 31 éves komputer-mérnöknek, illetve egy 29 éves újságírónak - 8 évet kell majd eltöltenie a börtönben, bár mindegyikük fellebbezni fog a döntés ellen.
Mind a négy személyt azzal vádolták, hogy a világhálón a kormányzatot bíráló esszéket tettek elérhetővé, továbbá létrehozták az Új Ifjúság Társaságot, melynek keretében a demokráciával és a szociális reformokkal kapcsolatos témákat vitattak meg. Kínában legutóbb május elején ítéltek 5 éves börtönbüntetésre egy honlaptulajdonost, aki az interneten információkat tett közzé az 1989-es Tienanmen téri véres eseményekről és számos olyan kérdésről, amelyek Kínában mind a mai napig tabunak számítanak.
Az ország kormányzata az elmúlt években számos olyan személyt tartóztatott le, aki az interneten publikálta ellenzéki gondolatait. Emellett a kommunista hatóságok ellenőrizni igyekeznek a világhálón lévő tartalmakat, tevékenységeket. A 65 millió rendszeres internetezőt számláló ország kormánya így azt kívánja megakadályozni, hogy a világháló a szólásszabadság fóruma legyen. Ennek eredményeként a károsnak ítélt pornográf, szerencsejáték és szélsőséges tartalmú oldalakat mellett számos külföldi hírportál, valamint a vallási és emberjogi csoportok oldalait központilag blokkolják.