A szabad demokrata politikus elmondta: a törvénytervezetet kedden átadják az érintett szolgáltatóknak, illetve szakmai és egyéb szervezeteknek. Hozzátette: július elején elkészítik azt az új anyagot, amelyben már szerepelnek a szolgáltatók és szakmai szervezetek javaslatai is, ezt követően augusztusban a kormány, szeptemberben pedig a parlament tárgyal majd a jogszabályról.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a minisztérium a szolgáltatóknak, illetve az illetékes szervezeteknek kedden átadja a törvénytervezethez kapcsolódó tizenegy legfontosabb végrehajtási rendelet szövegét is. Kovács Kálmán hangsúlyozta, hogy a törvénytervezet a fogyasztót helyezi a középpontba, és ennek alapján alakítja a szabályozást. Kovács Kálmán úgy vélte, hogy a január elsején hatályba lépő törvény hatására Magyarországon is az európai normáknak megfelelő szintre csökkennek az összekapcsolási tarifák. Így például a vezetékes helyi végződtetés átlagos díja csúcsidőben a 2002 decemberi 7 forintról 2004 májusáig több szakaszban 2 forintra mérséklődik.
Megvalósulhat a telefonszámok hordozhatósága
Az új törvény megteremti a számhordozhatóságot is: a vezetékes szolgáltatók esetében 2004 januárjától, míg a mobilszolgáltatók esetében 2004 májusától.
Kérdésekre válaszolva Pataki Dániel, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta, hogy a törvénytervezet, illetve leendő törvény szankcionálja azt, ha valamelyik szolgáltató nem teremti meg időben a számhordozhatóságot. Hozzátette: a becslések szerint a vezetékes szolgáltatóknak 2,5-3 milliárd forintjába kerül a számhordozhatóság megteremtése, s ebből az összegből 700-800 millió forintot az állam magára vállal. Az a szolgáltató azonban, amely késlekedik a számhordozhatóság megteremtésével havonta 33 százalékkal kevesebb állami támogatást kaphat csak, majd három hónap elteltével már bünteti a minisztérium a késlekedést. Három hónap elteltével a szolgáltatóknak a büntetés mellett kötelező megvalósítaniuk a hívás-átirányítást.
Egyetemes szolgáltatás, felügyelet
Pataki elmondta azt is, hogy a leendő törvény újraszabályozza az egyetemes szolgáltatást is, s külön kezeli majd a szociálisan rászorultak támogatását. Kifejtette: jelenleg 700-800 ezer előfizető veszi igénybe a szociális támogatást magában foglaló kisfogyasztói csomagot, ám a becslések szerint az igazán rászorultak száma mindössze 200-300 ezer.
A törvénytervezet szerint a Hírközlési Felügyelet megszűnik és 2004. január 1-jétől jogutódjaként megalakul a Nemzeti Hírközlési Hivatal. A hivatal legfőbb szerve a tanács lesz, amelynek hét tagját az informatikai és hírközlési miniszter öt évre nevezi ki. A tanács vezetését a miniszter által kinevezett elnök látja el.