A redmondi szoftvercég ellen évek óta folyó per vádjait Nyugat-Virginia egy 20 millió dollár értékű megegyezés után ejti: a megállapodás értelmében a Microsoft 18 millió dollár értékben biztosít vásárlásra jogosító bónt eddigi ügyfeleinek, emellett közel 2 millió dollárt fizet közvetlenül az állam kasszájába.
A Microsoft ellen zajló trösztellenes per 1998-ban kezdődött: a felperesek azzal vádolták a szoftveróriást, hogy a Windows révén monopóliummal bír a PC-s operációs rendszerek piacán, fölényével visszaél, s monopóliumát más területekre is kiterjeszti. A pert folytató amerikai szövetségi államok egy része 2001 őszén lépett ki a felperesek közül, mondván, hogy elégedett az addig kilátásba helyezett szankciókkal. 2002 végén tovább fogyatkozott a felperesek tábora, ekkor ugyanis a pert ekkor folytató kilenc állam közül újabb hét elfogadta a Microsoft és az amerikai igazságügyi minisztérium között született és a perben eljáró bírónő, Colleen Kollar-Kotelly által elfogadott megállapodást.
Massachusetts elkötelezett marad
Ezek után már csak két állam, Nyugat-Virginia és Massachusetts folytatta a jogi viaskodást, előbbi távozásával egyre fogyott az ügyben eredetileg szereplő húsz felperes száma. A Massachusetts-i államügyész szóvivője a hírt kommentálva elmondta: a magára maradt állam továbbra is határozottan kitart eddigi álláspontja, tehát a trösztellenes per során elfogadott megállapodás fellebbezése mellett.
A 2001. novemberi megállapodás értelmében háromszoros ellenőrzési rendszert építenek be a Microsoft gyártási-fejlesztési folyamatába, valamint a cég köteles lesz a konkurenseivel megosztani olyan információkat, melyek segítségével azok könnyebben fejleszthetnek a Windows operációs rendszerrel együttműködő alkalmazásokat. A megállapodás korábbi fellebbezőinek tábora ennél szigorúbb szankciók meghozatalát sürgette, így például azt, hogy a Microsoft távolítsa el a Windows XP operációs rendszerből a kapcsolt alkalmazásokat.