Az új 4/3 rendszer az első a világon, amelynek teljes egészében digitális fényképezéshez tervezték minden elemét. Az eddigi tükörreflexes digitális kamerákat a gyártók már meglevő analóg rendszereik objektívjeihez illesztették, melyek nem minden esetben a legmegfelelőbbek a digitális vázakhoz. Ezzel szemben a 4/3 objektívjeit úgy tervezik, hogy azok illeszkedjenek (optikai felépítés, felbontóképesség stb. tekintetében) az érzékelők igényeihez, ezt szolgálja a most kifejlesztett bajonett is. Jelenleg négyféle Zuiko Digital Specific objektív kapható a géphez, melyek gyújtótávja (kisfilmes rendszerre átszámítva) 28-108 mm (F2,8-3,5), 100-400 mm (F2,8-3,5), 100 mm 1:2 leképzésű makró objektív (F2,0), 600 mm (F2,8). Az objektívek számos információt közölnek a gépvázzal magukról (torzítás, optikai hibák stb.), így a gép képes korrigálni a hibákat.
A magnézium ötvözet vázzal készülő gépben 4/3 collos érzékelőlapka található, melynek felbontása 5 millió pixel. A váz (és az objektívek is) a professzionális igényekhez igazodva por- és cseppálló. A gépbe kerül úgynevezett Full Frame Transfer CCD is új fejlesztés, melynek lényege, hogy adatszállítást biztosító sávok már nem foglalnak el területet az érzékelőből, így annak érzékenysége, a kép dinamikája javul, valamint csökken a képzaj. Az egyes színek érzékelését RGB színszűrőkkel oldották meg, azok 14 bites analóg/digitális átalakítás után kerülnek feldolgozásra, rögzítésre. Mivel az objektívek cseréjekor a vázba, s így az érzékelőre is szennyeződések jutnak, az E-1 egy speciális ultrahangos eljárással minden indításkor "lesöpri" a CCD felületét.
A kamera 3 pontos TTL autófókusz rendszerrel rendelkezik, az AF zónák manuálisan is kiválaszthatók, de akár az automatikára is hagyatkozhat a felhasználó. Kevés fényben AF segédfény segíti az autófókusz működését. Spot, középre súlyozott és kiértékelő fénymérés található ez E-1 ben. Természetesen az összes szokásos felvételi mód használható vagyis: program, manuális, rekeszautomatika, időautomatika. Az érzékenység ISO 100-800 lehet, illetve kiterjesztett módban ISO 1600 és 3200 is. A fehéregyensúly beállítása történhet automatikusan, vagy 12 előre beállított értékből választható, illetve manuális beállítás is lehetséges.
A gép az összes modern vakuvezérlési módot ismeri és külső rendszervakukkal is használható. Jelenleg egy szokványos kisvaku vásárolható mellé, de hamarosan körvaku, illetve ikervaku is elérhető lesz. Természetesen az Olympus E-1 képes RAW formátumú és JPEG képek mentésére is, akár egyszerre is. A CompactFlash (Type I, Type II) kártyán vagy MicroDrive-on tárolt képeket USB 2.0 és FireWire porton keresztül is számítógépre tölthetik a felhasználók. Az energiaellátást lítium-ion akkumulátor biztosítja.