Neumann lánya a centenáriumi konferencián

Vágólapra másolva!
A centenáriumi Neumann-kongresszus azt bizonyította, hogy Magyarországon támogatják a tudósokat és nagy becsben tartják a tudást - mondta a világhírű magyar származású tudós lánya pénteken, a tanácskozás záró napján az MTI-nek.
Vágólapra másolva!

A száz évvel ezelőtt született Neumann Jánosra, a programelvű számítógép feltalálójára emlékező háromnapos konferenciát a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) rendezte a Magyar Tudományos Akadémián. A kongresszus tiszteletbeli vendégeként Budapestre érkezett Marina von Neumann Whitman úgy értékelte: az itt szerzett tapasztalatok megelégedéssel töltötték volna el 1957-ben elhunyt apját, aki - bár életének jelentős részét az Egyesült Államokban töltötte - magyarságát és a magyarok boldogulását mindig rendkívül fontosnak tekintette.

Megnyílt a centenáriumi Neumann-kongresszus/techbazis/20031015megnyilt.htmlKezdetét vette a Neumann-év/techbazis/internet/20030224kezdetet.htmlAz NJSZT honlapjahttp://www.njszt.hu/

Az emlékezés mellett az NJSZT kongresszusa lehetőséget nyújtott arra is, hogy az informatikai szakma legnevesebb hazai és külföldi képviselői áttekintsék az információs társadalom kihívásaira való felkészülés helyzetét Magyarországon, különös tekintettel az uniós csatlakozásból fakadó követelményekre. A szakmai kérdések sorában a tanácskozás résztvevői áttekintették az elektronikus társadalom és gazdaság helyzetét, az informatikában elért kutatási eredményeket, továbbá az informatikai oktatás fő irányait. Szó esett az információs társadalom szabályozási kérdéseiről, az informatikai biztonságról, továbbá az EU információs kutatási és fejlesztési programjában való részvétel tapasztalatairól.

A kongresszust értékelve Alföldi István, az NJSZT ügyvezető igazgatója az MTI-nek nyilatkozva azt emelte ki: sikerült meghatározni, hol tart a szakma az információs társadalom kialakításában. Ezzel összefüggésben fontosnak nevezte, hogy sikerült megfogalmazni azokat a problémákat, amelyek megoldása az egész társadalom érdeke. A tanácskozáson tíz jelenlegi és leendő európai uniós ország szakmai szervezeteinek képviselői vázolták saját országuk információs társadalmi stratégiáját. Ennek során, a sok hasonlóság mellett számos olyan különbözőségre derült fény, amelyek gyorsan átültethetők a hazai gyakorlatba - mondta Alföldi István.


Elismerések, internetes vetélkedő

A centenáriumi kongresszuson az NJSZT Neumann-plakettet és oklevelet adományozott három magyar származású, külföldön élő informatikusnak: Bélády Lászlónak, Lovász Lászlónak és Simonyi Károlynak, akik munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak a magyar informatika fejlődéséhez, külföldi elismertetéséhez. Neumann-díjban részesült az informatika több kiemelkedő hazai szakértője, akik a számítástechnikai kultúra kialakításában értek el jelentős eredményeket.

Az Európai Unió budapesti nagykövete, Jürgen Köppen, Magyar Bálint oktatási miniszter és Hámori József, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke volt a védnöke annak az országos diákvetélkedőnek, amelynek eredményhirdetését ugyancsak a kongresszuson tartották. Az NJSZT által szervezett verseny - "Ismerd meg az Európai Uniót az interneten keresztül" - a világháló ésszerű és hatékony használatának segítésén túl azt a célt szolgálta, hogy a legifjabb generációval megismertesse az unió országait, azok népeit. A versenyen több mint száz általános iskolai csapat indult, az egymillió forintos fődíjat a budapesti Törökugrató utcai Általános Iskola szerezte meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!