Az informatikai rendszereket az interneten keresztül egyre bonyolultabb vírusok támadják, s mind kevesebb idő telik el a sérülékenység felfedezése és az azt kihasználó rosszindulatú kód megjelenése között - mondta a Symantec Magyarország vezető rendszermérnöke kedden sajtótájékoztatón. Gombás László a jövő kapcsán kifejtette: hamarosan elérkezhet az az időszak, amikor már azon a napon támad a vírus, amelyen felfedezik az adott informatikai rendszer gyenge pontját.
Az informatikai biztonsági társaság kedden ismertette azt az internetes veszélyekről szóló jelentését, amelyhez az adatokat világszerte vállalatok százaitól, illetve milliós nagyságrendű asztali gépről gyűjtöttek össze. Az elemzésből kiderült, hogy az elmúlt év második felében megnőtt a vírustámadások száma, hiszen ilyen típusú veszélyt már a cégek fele jelzett a korábbi egyhatoddal szemben. A tapasztalatok szerint a férgek egyre sikeresebbek és összetettebbek, s a vírusok egyre gyakoribb célpontja az az úgynevezett hátsó ajtó (backdoor), amely a korábbi támadások során keletkezett. A hátsó ajtó azért rendkívül veszélyes, mert ezen keresztül illetéktelenek adatokhoz és információkhoz férhetnek hozzá.
A cégek is célpontokká válnak
A Symantec adatai szerint a legkomolyabb támadások a pénzügyi szolgáltatókat, az egészségügyi rendszereket, illetve az energiaszolgáltatókat érik. A felmérés szerint 2003-ban naponta átlagosan hét sérülékenységre derült fény a világon, ám a szám folyamatosan nő. Az elmúlt év augusztusában például az interneten 12 nap alatt 3 új rendkívül veszélyes féreg jelent meg, amelyek a becslések szerint mintegy 2 milliárd dollár kárt okoztak. A társasághoz beérkezett információk szerint az elmúlt években cégeket ért komoly támadások aránya 17 százalékról 45 százalékra nőtt.
A sajtótájékoztatón a Symantec több megelőzési módszert is ajánlott a felhasználóknak. Így például a társaság azt javasolja, hogy a rendszergazdák információvagyonuk védelmében kapcsolják ki a szükségtelen szolgáltatásokat, frissítsék a vírus adatbázisukat, szabályozzák a jelszavak használatát, telepítsenek tűzfalat, s a levelezőrendszereket úgy állítsák be, hogy azok képesek legyenek megállítani és eltávolítani a vírusok terjedésében általános szerepet játszó veszélyes csatolmányokat. A cég szerint az is fontos, hogy a cégeknek legyen cselekvési tervük arra vonatkozóan is, ha bekövetkezik a vészhelyzet.