Újabb internetes razziát remél a BSA

Vágólapra másolva!
A BSA (Business Software Alliance) szerint folytatása várható annak a múlt heti, eddig példátlan méretű razziának, mely szoftverek, filmek és zenék illegális internetes terjesztői ellen irányult. Az akcióban a szervezet is részt vett.
Vágólapra másolva!

A BSA Magyarország jogi képviselőinek, dr. Novák Tamásnak és dr. Ormós Zoltánnak a véleménye szerint a múlt heti, nemzetközi szinten összehangolt precedens nélküli akció azt az egyértelmű üzenetet közvetíti a digitális tartalmak (szoftverek, filmek, zenék) illegális másolatainak ("warez") internetes forgalmazói felé, hogy e cselekmény felderítésében a földrajzi határok többé nem jelentenek akadályt - áll az illegális szoftverek terjedése ellen fellépő BSA közleményében.

E szerint a Fastlink-akció új stratégiai irányt jelent a BSA jogérvényesítő tevékenységét tekintve. A gazdálkodó szervezetek illegális szoftverhasználatának visszaszorítása mellett a BSA egyre nagyobb hangsúlyt helyez az internet látszólagos névtelensége mögé bújó jogsértők elleni fellépésre és szoros együttműködésben a nyomozóhatóságokkal, akár tucatnyi országban képes egyszerre lecsapni a jogsértőkre. Az összehangolt akciósorozat azt is világosan megmutatta, hogy hazánk nemcsak a tecnikai-gazdasági fejlődés tekintetében zárkózik fel fokozatosan a fejlett ipari államok közé, hanem a jogbiztonság, a jogérvényesítés fejlettsége alapján is, és így ennek az akciónak az is az üzenete, hogy a digitális tartalmak illegális terjesztői már Magyarországon sem végezhetik zavartalanul tevékenységüket. Mint ismeretes, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága legalább két személyt kihallgatott, és számítógépeket foglalt le.

A BSA egyébként Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az USA hatóságaival működött együtt.

A Fastlink-hadművelet

Április 21-én és 22-én összehangolt házkutatások és más eljárásjogi cselekmények zajlottak 11 országban, ideértve hazánkat is. A hatóságok hamisított (szerzői jogot sértő módon készült) termékeket koboztak el, többek között szoftvereket, játékszoftvereket, filmeket és zenei művekről készült másolatokat. Házkutatások zajlottak az USA-ban, Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Németországban, Magyarországon, Izraelben, Hollandiában, Szingapúrban, Svédországban és az Egyesült Királyságban. A Fastlink-akció célpontjai úgynevezett "warez"-t (illegális másolatokat) terjesztő csoportok, például a Fairlight, a Kalisto és az Echelon. Az ilyen, illegális másolatokat terjesztő csoportok felelősek az interneten forgalmazott jogsértő termékek (pl. üzleti szoftverek, játékszoftverek, zenei művek és filmalkotások) forgalmának döntő hányadáért.

Magyarországon az ORFK munkatársai a Budapesti Műszaki Egyetem egyik kollégiumában foglaltak le számítógépeket és hallgatták ki azok tulajdonosait. Meg nem erősített hírek szerint a rendőrség több helyen is hasonlóan fellépett, az akciókban az FBI egy munkatársa is részt vett. Ígérete szerint további részletekkel a legfoglalt gépek szakértői vizsgálatának lezárultával szolgál majd az ORFK.



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!