A tavalyi év egyik legsikeresebb játéka volt a Microsoft és a Big Huge Games próbálkozása, a Rise of Nations. Ugyan akadtak kivetnivalók a programmal kapcsolatban - a túlságosan könnyű korszakváltást hozták fel legtöbben negatívumként -, de a pozitívumok teljesen egyértelműen túlsúlyba kerültek. Nem meglepő ennek ismeretében, hogy a Microsoft úgy határozott, hogy "írat" egy kiegészítőt a Big Huge programozóival. Az említett addon, a Thrones & Patriots nemrég készült el, és ha minőségben nem is, mennyiségben mindenképpen hozzátesz az eredeti játékhoz.
Nézzük először az új népeket. Hat új nációval találkozhatunk a kiegészítőben, melyek természetesen ezúttal is rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal. Az indiaiak olcsóbban építkezhetnek, minek következtében gyorsabban terjeszkedhetnek. A lakoták erőssége a gyors és könnyen toborozható lovasság, a másik indián törzs pedig beveti magát az erdőkbe. Feltűnnek az amerikaiak, akik a tudományos fejlesztésekhez kapnak bonuszokat, valamint könnyebben építhetik ki légierejüket. Az Európát képviselő hollandok a kereskedelem mesterei, a perzsák pedig minden riválisuknál előrébb járnak a civilizáció szekerének gördítésében.
A nemzetek oldalán új egységek tűnnek fel - összesen húsz, korábban nem látott unit került fel a palettára. A perzsák, valamint az indiaiak bevethetik a rómaiak által már "megcsodált" harci elefántokat, melyeket ugyan nem könnyű fenntartani, de már csak a látvány miatt is megéri egyet-kettőt bepakolni a csapatokba. Ha elérkezünk a modern korba, az amerikaiak oldalán feltűnik a tengerészgyalogos, mely alaposan átformálja a "gyalogos katona nem jó semmire" képet.
Az eredeti program legnagyobb vonzerejét a hódítsuk meg a világot kampány képezte, melyben tényleg az egész világot próbálhattuk meg uralmunk alá hajtani, és ez bizony időigényes feladatnak számított. A kiegészítőben négy kisebb küldetéssorozattal vághatunk neki a hódításoknak, melyek mindegyike egy történelmi korszak, személy, vagy esemény köré szerveződik. Az első kampányban Nagy Sándor bőrébe bújhatunk bele, és nekifoghatunk a világ hellenizálásának. A második "menet" az Új Világ meghódítására, vagyis Amerika kolonizálására épít. A harmadik küldetéssorozatban Napóleonként riogathatjuk Európa nemzeteit, a negyedik pedig a nemrég véget ért hidegháborút idézi elénk.
A makedón, valamint a napóleoni kampány abban egyezik meg, hogy meghatározott számú kör alatt kell a Közel-Kkeletet, illetve Európát uralmunk alá hajtani. A különbség abban rejlik, hogy míg Nagy Sándor egyértelműen az erőre támaszkodik, Napóleon hadjáratában nagyobb szerepet kap a diplomácia. Amerika meghódításakor harcolhatunk valamelyik indián törzs vezetőjeként, valamely európai hatalom uraként vagy akár a függetlenedni kívánó amerikaiak tábornokaként, kiknek mind az európaiakkal, mind az indiánokkal meggyűlik a bajuk. A legösszetettebb a hidegháborús küldetéssorozat, mivel itt nem ronthatunk az ellenfélnek, és valóságos művészévé kell válnunk a diplomáciai manőverezésnek.
A kampányok egyes küldetései is meglehetősen változatosak. Ha például az "amerikás" küldetéssorozatot választjuk, és valamelyik indián törzs mellett tesszük le a garast, a legtöbb esetben védekezésre kell berendezkednünk. Az sem lesz ritka, hogy az ellenség lerohanja városainkat, és ekkor maroknyi katonáinkkal gerillaháborút folytathatunk, mint tette azt Geronimo, Vörös Felhő, Ülő Bika és társaik. Más esetben éppen az érem másik oldalával találkozhatunk - Napóleon szerepében megtehetjük, hogy egyből elfoglaljuk egy gyengébb ország, mondjuk Egyiptom fővárosát, a környező városok pedig gyorsan csatlakoznak.
Mivel kiegészítőről van szó, nem sokat változott a grafika, és a hangok területén sem várhatunk forradalmi újításokat. A megjelenés területén feltűnt az évszakok kötött az ősz, ami azért elég komoly újdonságnak számít. A kampányok során végig támaszkodhatunk érthetően beszélő narrátorunkra, és természetesen a többjátékos mód sem maradt ki a programból. Multiplayerben összesen nyolcan ülhetünk össze háborúzni, de ha nincs ki a létszám, a hiányzó helyeket kitölthetjük az MI vezette ellenfelekkel.
Mit mondhatnánk zárszóként a Thrones & Patriotsról? Akik morogtak bizonyos elemek miatt, azok ezután sem fogják a Rise of Nationst választani a Empire Earthtel vagy a Dawn of the Modern Worlddel szemben. Akiknek viszont megtetszett az eredeti játék, feltétlen próbálják ki a kiegészítőt is, mely talán nem ad annyit eredetijéhez, mint tette a Frozen Throne a Warcraft III-mal, de épp elég újdonság került bele, hogy megérje a pénzét.
Rendszerkövetelmény:
RAM | 128 Mbyte RAM |
HDD | 750 MB |
VGA | 16 MB VRAM |