Lehet hálózat nélkül is?

Vágólapra másolva!
Vannak távközlési társaságok, amelyek saját infrastruktúrát építenek, és arra alapozzák szolgáltatásaikat. Mások nem ezt az utat követik; egy kilométer kábelt sem fektetnek le, hanem bérelt hálózaton, bérelt eszközökkel szolgáltatnak. Kérdés, van-e hosszú távon jövőjük a saját hálózat nélkül működő társaságoknak.
Vágólapra másolva!

Igen!

A Tele2 közel 24 millió ügyfele és több mint egy évtizedes terjeszkedése a kontinensen saját hálózatok nélkül, gyakorlatilag automatikusan választ ad a kérdésre. A költségek alacsonyan tartása, folyamatos felügyelete és megfelelő piaci körülmények között az üzleti modell minden országban működik.

A kérdés az, hogy megérné e bármelyik szolgáltatónak, egy már meglévő, eddig monopolpiaci körülmények között hasznosított, megfelelő fölös kapacitással rendelkező hálózat mellé egy másikat építeni ahelyett, hogy a rendelkezésre álló szabad kapacitást venné igénybe. A párhuzamos hálózatépítésre nincs komoly példa egyetlen vezetékes lakossági szolgáltatási piacon sem, hiszen az ilyen típusú beruházások a lakossági piac mére­téből adódóan nem térülhet­nek meg. A légiközlekedésben sem építenek külön repteret az új, olcsó légitársaságoknak. A hálózattulajdonlással kapcsolatban a legfontosabb kérdés az, hogy biztosítható-e szabad verseny az infrastruktúrát igénybe vevő szolgáltatók között akkor, amikor a hálózat és annak műszaki felügyelete a tulajdonos szolgáltató kezében van. Erre nincs biztosíték, és egységes megoldás sem létezik. A szabad verseny például a piaci erőviszonyokon, az előfizetők használati és vásárlási szokásain, a törvényhozó és szabályozótestületek stratégiáján, illetve a hálózattulajdonos szolgáltató hozzáállásán múlik. n

Laczkó Tóth Gergely
ügyvezető igazgató, Tele2
Kft.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!