A közlemény szerint a hulladékká váló elektromos és elektronikai berendezések kezelése rövid időn belül komoly kihívás elé állítja a hazai infokommunikációs és elektronikai ipart. Az elektronikai terméket gyártó és forgalmazó vállalatok ugyanis csak jelentős ráfordításokkal tudnak majd megfelelni az új előírásoknak. A közlemény kitér arra is, hogy a becslések szerint ma Magyarországon mintegy 120-130 ezer tonna elektromos és elektronikai hulladék képződik évente, ami a számítások alapján évente körülbelül 8 százalékkal nő.
Az IVSZ úgy véli, hogy e-hulladékok kezelésének hatékony megoldását az unió a termékekre vonatkozó direktívái is kikényszerítik, mivel 2004 augusztusáig Magyarországon is szabályozni kell ezt a területet. Mivel az IVSZ jelenleg azt tapasztalja, hogy még a felkészült cégek is csak távoli kihívásként érzékelik az európai uniós csatlakozás utáni kötelezettségeiket, kezdeményezi a koordináló szervezte létrehozását.
A javaslat szerint a koordináló szervezet közhasznú társaságként, nonprofit módon végezné az elektromos és elektronikai hulladékok begyűjtését, feldolgozását, valamint a hatóság által előírt bejelentési kötelezettségek teljesítését. Jól működő svéd, svájci, holland példák bizonyítják, hogy ez a modell a gyártók számára rendkívül költséghatékony és egyszerű megoldást jelent, egyúttal az állam számára is megfelelő - tartalmazza a közlemény.