Mint arról korábban beszámoltunk, több mint száz új végződés bevezetésére és az azt követő fenntartásra 47 vállalat nyújtott be pályázatot az ICANN-hez, 50 ezer dollár vissza nem térítendő támogatással együtt. A tét igen nagy volt, hiszen a pályázók egy-egy felsőszintű domain (TLD) menedzselési jogát megszerezve idővel olyan naggyá válhatnak, mint a Network Solutions, amelyet a .com, .net és .org szektor kezelése tett óriássá.
A .biz végződésre érkezett a legtöbb ajánlat, amelyek közül az ICANN a JVTeamet pályázatát találta a legvonzóbbnak. Egyelőre nem tisztázott, hogy milyen szabályok szerint regsiztrálhatnak majd magánszemélyek és vállalkozások a .biz TLD alá.
A .info "nyertese" az Afilias, amely 19 cég nemzetközi konzorciuma.
A .name kezelését a Global Name Registry kapta meg. Ezt a felsőszintű domaint magánembereknek szánják, személyneveik bejegyzésére. Az még nem világos, mi lesz akkor, ha azonos nevű emberek szeretnének regisztrálni.
A .pro felügyeletét a RegistryPro nyerte el, amely a register.com, a Virtual Internet és a Baltimore Tech céget együtteséből született. A tervek szerint ide szakmák, illetve szakemberek regisztrálhatnak majd, de ehhez bizonyítani kell végzettségüket.
A .museum végződést a múzemok nemzetközi tanácsának domainkezelő szervezetének ítélték abból a célból, hogy múzeumnak nyújtson regisztrációs lehetőséget az egész világon.
A .aero TLD-t a SITA (Societé Internationale de Télécommunications Aéronautiques) menedzselheti, amely a légiközlekedési iparnak nyújt információs és telekommunikációs szolgáltatásokat.
A .coop felsőszintű domaint a National Cooperative Business Association a cégek közötti együttműködés platformjának szánja.
Az ICANN utoljára a kilencvenes évek közepén vezetett be új felsőszintű domaineket: ekkor született a .com, a .net és a .org. Azóta kizárólag országos szintű (ccTLD) újdonságok születtek. Ugyanakkor arra is volt példa, hogy egyes országok domainjei általános célúvá váltak: így például Tuvalu .tv domainét ma televíziós társaságok használják - eddig több mint 140 ezren. De hasonló sorsra jutott Tonga .to, és Samoa .ws végződése - ez utóbbi ugyanis akár a "website" rövidítése is lehet.
(Wired)
Ajánló: