Tíz évvel azután, hogy a világháló nagy internetes portáljai megnyíltak a számítógép-használók előtt, tíz olyan trend bontakozott ki, amely kitűnően szemlélteti az internet hétköznapi életre gyakorolt hatásait - áll az amerikai USC Annenberg School Center for The Digital Future projektjének kutatási beszámolójában. Az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ Infinit hírlevelének cikke szerint az online technológia fejlődését és az amerikai társadalomra következményeit évről-évre górcső alá vevő projekt öt fő területre koncentrál: ki használja az internetet és ki nem; médiahasználat és bizalom; fogyasztói bizalom; kommunikációs mintázatok; társadalmi és pszichológiai hatások.
A vizsgálat főbb eredményei
Az internethasználat minden korábbinál magasabb szintre emelkedett. Jelenleg az amerikaiak mintegy háromnegyede használja a hálózatot; a háztartások kétharmada ráadásul otthoni eléréssel rendelkezik. A hálózaton töltött idő tovább emelkedik: az átlagos felhasználó heti 12,5 órát internetezik.
Bár a felhasználók számára ma már az internet számít a legfontosabb információforrásnak, a hálózaton fellelhető információk megbízhatóságának kezdetben magas foka az utóbbi két évben csökkenni látszik. Egyre nő (mára már a 40 százalékot is meghaladta) azoknak a felhasználóknak az aránya, akik szerint az interneten fellelhető információknak csupán a fele hitelt érdemlő. A felmérés tanúsága szerint az internethasználók többsége az általuk rendszeresen látogatott webhelyeken, a közismert médiahonlapokon, valamint a kormányzati oldalakon feltüntetett információkat tekinti a legmegbízhatóbbnak. Az internetezők a személyi honlapokon található információkat tartják a legkevésbé hitelt érdemlőnek. A felhasználók mindössze 9,5 százaléka véli úgy, hogy ezek a weboldalak is akkurátus és megbízható információkat tartalmaznak.
A következő oldalakon a felmérés megállapításairól részletesen is olvashatnak!