Jövőre debütál az első pentiumos Macintosh

Vágólapra másolva!
Az Apple cég hétfőn hivatalosan is megerősítette azokat a sajtóinformációkat, melyek szerint a jövőben Intel processzorokat tartalmazó számítógépekkel is megjelenik a piacon. Az első Pentium lapkával szerelt Mac gépet jövő júniusban fogják bemutatni.
Vágólapra másolva!

A nem mindennapi hírt Steve Jobs, a cég elnöke a cég San Franciscó-i fejlesztői konferenciájának megnyitóján jelentette be, noha sajtóértesülések már korábban napvilágot láttak a készülő stratégiai váltással kapcsolatban. Az Apple első embere elmondta, az első Intel processzorral felszerelt Macintosh számítógépeket a társaság a jövő júniusi konferencián mutatja majd be. Míg jövőre csupán a cég kínálatának egy részét képezik majd az Intel által gyártott processzorral szerelt modellek, a társaság 2007-re teljesen át kíván állni ezekre - számolt be a Reuters.

Az elemzők szerint többszáz millió dolláros költségű, meglehetősen kockázatos lépés azért bír nagy jelentőséggel, mert az Apple cég számítógépeiben 1994 óta kizárólag az IBM által gyártott PowerPC processzorokat alkalmazza, melyek teljesen más felépítésűek a piacon jobban elterjedt Intel lapkáknál. Ezt megelőzően a társaság a mostanihoz hasonló, jelentős stratégiai lépése nyomán a Motorola cég lapkáiról állt át az IBM chipjeire.

Az Apple titkos fegyvere

Mivel az IBM PowerPC és az Intel x86 processzorai inkompatibilisek egymással, hagyományos PC-ken a Macre írt szoftvereket sem lehet futtatni, s a folyamat fordítva sem működőképes, azaz az Apple Mac OS X operációs rendszere nem futtatható Intel processzorokon.

Steve Jobs ugyanakkor a bejelentéskor utalt arra, hogy a cég Mac OS X szoftvere - mely számos tekintetben felülmúlja a jóval elterjedtebb Microsoft Windows XP-t az utóbbi években kettős életet élt: az Apple fejlesztői a hivatalos PowerPC-változat mellett egy Intel-verzió kidolgozását is párhuzamosan végezték. Jobs állítása nyomatékául a megnyitóbeszéd során be is mutatta a Mac OS X nemrég megjelent Tiger kódnevű verzióját egy Intel-alapú PC-n.

Az Apple-vezér ezt követően hozzátette: mivel operációs rendszerük már kész az új platform használatára, már csupán a maces szoftverek fejlesztőinek kell elkészíteni az ezzel kompatibilis alkalmazásaikat - ez a feladat szoftvertől függően néhány naptól kezdve akár hónapokat is igénybe vehet (az Adobe és a Microsoft már bejelentette, hogy elérhetővé teszik szoftvereiket az új platformot használó Mac gépekhez is). Ugyanakkor a társaság az inteles Macintoshokhoz egy Rosetta nevű technológiát is kínál majd, amely lehetővé teszi a PowerPC-s gépekre írt szoftverek futtatását a Pentium lapkákon is - igaz, a társaság beismerte, a megoldás nem lesz kompatibilis minden alkalmazással, s míg bizonyos programok jól, mások viszont csak kevésbé zökkenőmentesen.

Jobs a konferencián elmondta, hogy a Mac OS X következő, Leopard kódnevű verzióját 2006 végén - azaz nagyjából a Microsoft új generációs, Longhorn kódnevű Windowsának premierjével egyidőben - fogja megjelentetni.

Forrás: [origo]
Apple Mac mini

Az IBM-mel való kenyértörés elemzők vélekedése alapján részben annak köszönhető, hogy a cég nem volt képes kellő mértékben fejleszteni G5 jelű PowerPC processzorait, melyek első típusai 2003-ban debütáltak az Apple felső árkategóriás PowerMac gépeiben. Bár az IBM már egy ideje ígérte a lapka 3 gigahertzen működő változatát, a most elérhető leggyorsabb példány is csak 2,7 gigahertzen képes üzemelni, ráadásul speciális, folyadékalapú hűtést igényel. Ráadásul a G5 processzorok nagy fogyasztását és hőtermelését nem sikerült a mérnököknek olyan szintre csökkenteni, hogy az Apple laptopjaiban is használhatóak lehessenek, így az Intel fejlettebb laptop-lapkái jobb választásnak bizonyulhatnak a gyártó számára.

"Tíz év telt el a PowerPC processzorcsaládra történő átállásunk óta, és úgy gondoljuk, hogy most az Intel rendelkezik a legjobb technológiával a következő tíz évre."- indokolta a váltást Steve Jobs

Bővülhet a Macek piaca

Forrás: ORIGO
Az Apple régi iMacje

Míg az Intel egyértelmű győzelemként könyvelheti el a váltást, az Apple átállása leginkább presztízs- s nem anyagi veszteséget okoz majd az IBM lapkagyártó részlegének, ugyanakkor az Apple elkövetkezendő 1-2 éves értékesítési előrejelzéseire is árnyékot vethet: elemzők szerint valószínűsíthetően sok potenciális vásárló kivár majd az inteles modellek érkezéséig.

Az Apple egyébként az elmúlt esztendőkben évente körülbelül 3 millió darab számítógépet értékesített, amely csupán töredéke a teljes komputerpiacon eladott évi 200 millió PC-nek, így a technológiai váltással jelentősen bővítheti eladásait.

A társaság már korábban is nyitott a PC-piac felé: elsőként iPod nevű hordozható zenelejátszóját tette kompatibilissé a PC-kkel, januárban pedig bejelentette eddigi legolcsóbb, 500 dolláros árú számítógépét, a Mac minit. A kekszesdoboz nagyságú gépet monitor, egér és billentyűzet nélkül árusítják, mivel kompatibilis a meglévő PC-s perifériákkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!