A három évvel ezelőtt indult Ariadnet magyar metakereső korábbi kínálathoz képest igen szerény teljesítményt mutat: a feltüntetett 13 helyett mindössze három kereső találatai közül válogat - és ezekből is csak az első tíz találat tekinthető meg, utána már csak hibaüzenet olvasható. A keresők keresőjeként is emlegetett "magyar meta" hajdanában az összes magyar keresőből kínált találatot, ám azok vagy megszűntek, vagy nem vették jó néven, hogy a metakereső hódítja el tőlük a látogatókat, és kitiltották az Ariadnetet.
Az Ariadnet keresési oldalán ma is be lehet jelölni a tizenhárom hazai és külföldi keresőt, ám a magyar keresők közül csak háromból ad találatot, a külföldiek közül pedig egyből sem. A magyar meta indulásakor kettővel több keresőt kínált, ám a Hírkereső és az [origo] Vizslája (ma: [vizsla24]) már akkoriban jelezte, hogy megállapodás híján nem járul hozzá, hogy szerepeljen az Ariadnet kínálatban. A többi keresőhöz csak egyszerűen hozzá kellett volna igazítani az Ariadnetet, hogy kiolvashassa a találatokat - ám a fejlesztő az elmúlt időszakban már nem nyúlt a metakeresőhöz.
Mi a meta?
A metakereső - a legtöbb keresővel ellentétben - nem tart fenn saját adatbázist és nem is indexeli a weblapokat. A látogató által beírt kulcsszavak utábn más keresők adatbázisában kutakodik, majd a találatokat saját weboldalán jeleníti meg. A felhasználók szempontjából előnyös featúrát a keresők üzemeltetői nem szeretik, mivel a keresések generálta látogatottságnövekedés nem a saját oldalukon jelentkezik, hanem a metakeresőén.Harmincmillióért is behalt
A magyar meta létrehozását az Informatikai Kormánybiztosság (az Informatikai és Hírközlési Minisztérium jogelődje) támogatta 23 millió forinttal. Ez a metakereső fejlesztésének és kétéves üzemeltetésének költsége volt, melyet - mint korábban a HWSW-nek nyilatkozta a vállalat vezetője - a fejlesztő Hungary.Network (HN) kiegészített még további tízmillióval. Ugyanakkor a keresőt nem fejlesztették tovább, a folyamatos használathoz szükséges módosításokat nem végezte el a HN. Vélhetően az Ariadnet által vizsgált keresők többsége technológiaváltáson esett át, amit a magyar meta már nem követett.
Síri csönd
Lapunk megkereste a magyar metakeresőt fejlesztő Hungary.Networköt, melynek munkatársa arra hivatkozva vonta vissza nyilatkozatát, hogy nincs jogosultsága nyilatkozni. Ajánlatunkra azonban, hogy akkor nyilatkozzon más a fenntartó vállalattól, nem érkezett válasz.