Megúszhatja a kalózszerver működtetője

Vágólapra másolva!
Noha márciusban sajtóközleményben adták hírül, hogy az ország legnagyobb fájlcserélő rendszere, a Mátrix-hub megbénult, az azóta újraindult, és a gyanúsítottra sem tudták rábizonyítani, hogy illegálisan osztotta meg szoftvereit.
Vágólapra másolva!

Még márciusban adta hírül az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány (ASVA), hogy feljelentése nyomán egy több szervergépen illegális fájlcserélő-hálózatot üzemeltető magánszemélyt leplezett le a rendőrség. A közlemény kitért arra, hogy a háromezer forintért adott hozzáférésből - melyért a felhasználók filmeket tölthettek le a szerverről - mintegy másfél millió forintos bevételre tett szert az üzemeltető. A négy szerver 30 merevlemezt tartalmazott, összesen 4,4 terabájtnyi kapacitással, melyről végül a szakértő nem tudta megállapítani, hogy pontosan milyen fájlokat tartalmazott. További 1,2 terabájtnyi szerzői jogvédelem alá eső anyagot találtak ugyanakkor a szerverüzemeltető lakásán.

Mint lapunk megtudta: az igazságügyi szakértői jelentés nem tudta alátámasztani azt, hogy a szervereken szerzői jogsértő anyagok lettek volna. A szakértő jelentésében rámutat, hogy a rendszerben lévő merevlemezeket úgy konfigurálták, hogy tartalmuk a szerver kikapcsolása után már nem volt helyreállítható. Mivel az állományokat kódolva tárolták a számítógépen, ezért a szakértő végül egyáltalán nem tudta megmondani, hogy a lefoglalt szervereken milyen anyagok voltak megtalálhatók.

Azonban mint sok más hasonló esetben, a banánhéj itt is az otthoni számítógép volt: a szervert üzemeltető fiatalember lakásában talált gép és a szintén otthoni CD- és DVD-állomány jelentős része a szakértő megállapítása szerint ugyanis másolt anyag, mellyel szerzői jogsértést követett el azok tulajdonosa. Ugyanis a felhasználói programok más megítélés alá esnek, mint a zeneművek, filmek: noha ott is megengedett a magáncélú másolás, de csak a jogszerűen megvásárolt programot lehet többszörözni, márpedig a lakáson talált szoftverek zöménél sem számla, sem ajándékozási szerződés nem került elő.

A szakértő végül 205 jogosulatlan másolatot számolt össze, a kárértéket pedig valamivel több mint 5 millió forintban állapította meg. A rendőrség szerzői és szomszédos jogok megsértésére vonatkozó vádemelési javaslattal továbbította az ügyet az ügyészségre. Értesülésünk szerint a Mátrix-hub - a szerver tulajdonosától függetlenül - azóta újjáéledt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!