A McAfee virtuális kriminológiáról készített felmérése alapján az információlopás okozza a legtöbb kárt, a vírusok terjedése pedig a legtöbb költséget a vállalatok számára. A jelentés feltárja a cyberbűnözők hierarchiáját és felhasznált eszközeiket, és kitér arra, hogy az amatőr elkövetők egyre gyakrabban tömörülnek professzionális, virtuális bandákba.
A felmérés célja az volt, hogy a szoftvergyártó vállalat jobban ki tudja elégíteni a biztonsági rendszerekkel szemben támasztott igényeket. A számítógépes bűncselekmények nagyobb részét öt évvel ezelőtt többnyire magányos bűnözők követték el, akik főleg ismertséget akartak kivívni maguknak a virtuális világban. A McAffee szerint azonban az elmúlt években megváltozott a trend, és a jelentős pénzügyi nyereség miatt színre léptek a profi bűnözők is.
A jelentésből kiderül: az FBI becslései szerint 2004-ben a virtuális bűncselekmények 400 milliárd dollárnyi, a hitelkártyák adataival való visszaélések a pénzintézetek felmérése szerint 4,3 millió dolláros veszteséget okoztak. A virtuális bűnözés azért is vonzó terület az elkövetők számára, mert az álnevek és virtuális személyiségek alkalmazása miatt a cyberbűnözőknek mindössze öt százalékát tudják elítélni.
A McAffee szerint a növekvő számú veszély és bűncselekmény miatt a kormányhivataloknak, vállalatoknak és a felhasználóknak is komolyabban kell venni ezt a különleges bűnözői osztályt, és megfelelő lépéseket kell tenni a biztonság érdekében. Felhívják a figyelmet, hogy a felhasználók adatainak ellopásán kívül a vállalatok titkos információi is célpontjai a bűnözőknek, és az egységes támadásokra képes úgynevezett robothálózatok terjedése is jelentős fenyegetést jelent.