George W. Bush a hét végén külön posztot hozott létre a kereskedelmi minisztériumban a szerzői jogok védelmének koordinálására. A hamisítók elleni küzdelem vezetésére Christian Israelt nevezte ki, aki eddig a kereskedelmi miniszter mellett dolgozott személyzeti vezetőként. Israel korábban megfordult a Time Warner kiadónál, és tanácsadóként a kongresszusban is - adta hírül a Reuters.
Kína a fő célpont
Az új kormányhivatalnok mindenféle áruhamisítás ellen felléphet majd, a szoftverektől az autóalkatrészekig. Az Egyesült Államoknak a kínai hamisítók okozzák a legnagyobb gondot: ott a legerőteljesebb a szoftver-, a zenei és egyéb szellemi tulajdonjogi kalózkodás. Az ázsiai ország vezetése nemrég ígéretet tett a hamisítók elleni erőteljesebb fellépésre, és tényleg bőven van mit tenni.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium adatai szerint a hamis árucikkek 70 százaléka Kínából érkezik az Egyesült Államokba, ami évente 250 milliárd dolláros veszteséget okoz az USA gazdaságának. Kínában a forgalomban lévő DVD-k és szoftverek 90 százaléka hamisítvány, és a legújabb filmeket mindössze egy dollárért lehet megvenni a feketepiacon.
Hazai pályán már léptek
Az amerikai törvények tavasz óta lehetővé teszik a fájlcserélők elleni szigorú fellépést is. Bush elnök még április végén írta alá azt a jogszabályt, amely lehetővé teszi, hogy egy még meg nem jelent film, szoftver vagy zeneszám interneten történő illegális közzétételét akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntessék.
Ugyanez a törvény szankcionálja a moziban vetített filmek kézikamerával való rögzítését is, tekintet nélkül arra, hogy az elkövető később közzéteszi-e az anyagot az interneten, vagy sem. Az amerikai hatóságok adatai szerint a fájlcserélő rendszereken letölthető friss kalózkópiák 90 százaléka ilyen - általában silány minőségű - felvétel.
MTI - [origo]