Naponta átlagosan 80 ezer új webnaplót indítanak az internetezők, így elmondható, hogy minden másodpercben születik egy blog - derül ki a Technorati legfrissebb felméréséből. A blogkereső- és címjegyzékoldalt üzemeltető vállalat márciusban 7,8 millió, július végén viszont már 12,4 millió webblogot tartott számon. Ha a növekedés ilyen ütemben folytatódik, a blogok száma öthavonta megduplázódik, állítják a cég elemzői.
A blogok élete
Weblogot indítani nagyon egyszerű: az olyan webes blogportálokon, mint a Blogger, az MSN Spaces vagy a magyar Freeblog, bárki készíthet magának internetes naplót pár kattintással. Naplóbejegyzést írni ezek után már nem nehezebb, mint elküldeni egy e-mailt. Kérdéses azonban, hogy a blog életben marad-e, vagyis gazdája rendszeresen írja-e majd. A Technorati felmérése szerint a blogok 55 százaléka él három hónapnál tovább, és mindössze 13 százalékuk frissül hetente vagy annál gyakrabban.
A felmérés szerint egyre népszerűbbek a mobil webnaplók, vagyis a moblogok, amelyeket tulajdonosaik jártukban-keltükben frissítenek. Sok blogszolgáltató lehetővé teszi ugyanis, hogy a naplóba a felhasználók a telefonjukról küldjenek képet vagy szöveget, bárhol vannak is éppen.
Blogbarát portálok
A bloggereknek egyre több internetes portál kedvez azzal, hogy blogbarát funkciókat épít be szolgáltatásaiba. A Microsoft világtérképe, a Virtual Earth lehetővé teszi, hogy a digitális atlaszból kikeresett helyek koordinátáit a felhasználók egy kattintással közzétegyék naplójukban. A Google internetes kereső webböngészőkbe telepíthető eszköztára szintén egy gombbal biztosít elérést a Blogger.com-hoz, így ha böngészés közben valami felkelti a felhasználó figyelmét és írni szeretne róla, akár azonnal megteheti. A Yahoo által üzemeltetett Flickr fényképek gyors publikálását teszi lehetővé, és rendkívül népszerűvé vált a bloggerek körében.
A Technorati felmérése felhívja a figyelmet arra is, hogy bár a blogok legtöbbjét az Egyesült Államokban írják, a bloggerek száma feltűnően növekszik a világ Észak-Amerikán kívüli részében is. Az internetes naplóírás eddig is népszerű volt Brazíliában és Iránban, utóbbi országban a szólássabadság fontos csatornájává vált. Emellett egyre több blogot írnak japán, kínai és francia nyelven is.
Amikor a blogger tudósít
A blogok az angol anyanyelvű országokban egyre fontosabb szerepet töltenek be mint a sajtót kiegészítő információforrás. A lelkes naplóírók ugyanis gyakran beszámolnak olyan helyi érdekű vagy csak a speciális érdeklődésű közönséget érintő eseményekről (például egy kisvárosi közéleti botrány vagy egy ornitológiai konferencia), amelyek az újságokból kimaradnak. A multimédiás eszközökkel (kamerás mobiltelefon, digitális fényképezőgép, camcorder) felszerelkezett bloggerek pedig még a sajtó tudósítóinál is részletesebben és hitelesebben számolhatnak be egy-egy olyan eseményről, mint például a július elején végrehajtott londoni robbantások.
Az újságírók ugyanis egyáltalán nem vagy csak késve jutottak el a merényletek helyszíneire, amelyeket vagy a rendőrség zárt le, vagy eleve megközelíthetetlenek voltak (mint például a metróalagutak), miközben a túlélők zavartalanul örökíthették meg a tragédia pillanatait. Ezeket a felvételeket vagy a merényletekkel kapcsolatos szöveges élménybeszámolókat sokan osztották meg a nagyvilággal blogbejegyzésekben.
Gyors információk
A londoni robbantások után lebénultak ugyan a távközlési hálózatok, így a szemtanúk csak késve tehették közzé anyagaikat, de ha a megfelelő technikai körülmények adottak, a blogger akár meg is előzheti a sajtót. Egy naplóbejegyzést ugyanis egy-két perc meg lehet írni, és mivel a legtöbb blognak van saját RSS- vagy Atom-formátumú hírcsatornája, az olvasók azonnal megkapják a legrissebb információt.