A bizottság összehívásának apropója az Állami Számvevőszék (ÁSZ) július végén megjelent jelentése volt, melyben több ponton elmarasztalták az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) működését, gazdálkodását. Mivel a kormányoldal képviselői előre bejelentették távolmaradásukat - akárcsak Kovács Kálmán informatikai miniszter, akit Jambrik Mihály, a tárca közigazgatási államtitkára helyettesített -, a bizottság határozatot nem hozhatott, csak tanácskozási lehetősége volt.
Több volt a negatívum
A tanácskozás elején Bihary Zsigmond főigazgató, az ÁSZ képviselője elmondta: teljesen szabványos vizsgálat zajlott az informatikai tárcánál, ám a jelentés az átlagosnál több negatív megállapítást tartalmazott. Ennek ellenére a főigazgató nem tartotta az átlagosnál jelentősebbnek a feltárt hibákat ám, mint mondta: a figyelem jellemzően a kifogásokra és elmarasztalásokra irányul. Jelezte ugyanakkor: más tárcákhoz hasonlóan a legnagyobb problémát itt is a tárca működési struktúrájának kidolgozatlansága jelentette. Bihary megjegyezte: más tárcáknál is vannak például informatikai feladatok, így felmerült, hogy célszerűbb lenne mindezeket egységes irányítás alá vonni.
Jambrik Mihály, az ÁSZ azon megállapítására, miszerint a miniszter saját hatáskörében 3,2 milliárd forint odaítéléséről döntött, melynek felét négy vállalat kapta, elmondta: a tárca minden feladatát nem lehet pályázatok útján ellátni. Szükség van programszerű támogatásokra is - ilyen volt például a digitális televíziózás bevezetése kapcsán az Antenna Hungária Rt.-nek juttatott 500, a teleházak szövetségének adott 150 millió forint, illetve a számhordozás bevezetésekor a telefontársaságok indokolt költségeinek egy részét kompenzáló 600 millió forint is - melyek mind a kifogásolt 3,2 milliárdos támogatás részeként szerepeltek az ÁSZ-jelentésben. Bihary Zsigmond elmondta ugyanakkor: első érdeklődésükkor a tárca csak 2 milliárd forintos miniszteri támogatásról adott számot, majd ismételt megkeresésükre további 1,2 milliárdos összegről derült ki, hogy Kovács Kálmán rendelkezett felőle - mindez azt jelenti, hogy a közvetlen támogatás nyilvántartása hiányos.
Kakaóbiztos gépek újra
Kiemelten kerültek szóba az óvodákba juttatott, darabonként egymillió forintos - "kakaóbiztosként" elhíresült - számítógépek beszerzésének körülményei, illetve az ÁSZ-jelentés elmarasztaló kijelentései. A számvevőszék szerint a közbeszerzési kiírás nem felelt meg a törvényi előírásoknak, mivel nem tartalmazta teljes körűen és egyértelműen az eszközökkel szemben támasztott követelményeket. Továbbá az értékelésnél az ajánlati ár 50 százalékos súllyal szerepelt, így a minőségi szempontok nem érvényesülhettek kellőképpen. Kifogásolta az ÁSZ, hogy a számítógépek beszerzési ára nem volt optimális (emlékezetes, hogy a Népszabadság kalkulációja szerint 400 ezer forintból össze lehet állítani hasonló képességű számítógépet).
Jambrik Mihály elmondta, hogy a tárca megítélése szerint a beszerzés megfelelt a törvényi szabályozásnak. Hozzátette: rendőrségi nyomozás is folyik a beszerzéssel kapcsolatban, így biztosan kiderül hamarosan, hogy valóban törvényes volt-e az óvodai gépek beszerzése. A minőséggel kapcsolatos észrevételre az államtitkár elmondta: a szállító 256 megabájtos memóriával szállította a komputereket, a tárca pedig épp a napokban tart helyszíni ellenőrzéseket, hogy kiderítse: a gépekben valójában 128 vagy 256 MB-os memóriaegységek vannak.
Elfelejtett rászorultak
Szó esett a telefonköltség szociális támogatásáról is. Emlékezetes, hogy a tárca 1,6 milliárd forintot különített el a szociálisan rászorultak telefonköltségének támogatására, melyből - az IHM kalkulációja szerint - 200-250 ezer előfizető számlakompenzálását tudták volna finanszírozni. Azonban csak mintegy 30 ezren jelentkeztek, s 162 millió forintot fizetett ki az IHM tavaly - így az elkülönített összegből 600 millió forintot elvont a kormány. Az ÁSZ-jelentés megállapította, hogy a tárca lemondott a teljes körű adatbekérésről, s kimaradtak a támogatandók köréből a rokkantnyugdíjasok és a gyermeküket egyedül nevelők. Említésre került az is, hogy az IHM belső informatikai rendszerének biztonsági szabályzata csak 2005 januárjában készült el.
Rogán Antal, a bizottság fideszes elnöke zárómegjegyzésében elmondta: a minisztérium hozzáállását két területen is nehezményezi: az egyik a kakaóbiztos számítógépeké, a másik pedig a telefonszámlához kérhető szociális támogatásoké. Ennek kapcsán Rogán jelezte: számításai szerint a tárca által igényelt keretből akár 12 ezer forintos támogatást is fizethettek volna a várakozásokhoz képest rendkívül csekély számú jelentkezőnek.