Az amerikai könyvkiadók szövetségének tiltakozása miatt a Google novemberig nem szkennel be több olyan könyvet, amelyet szerzői jog véd - adta hírül a The New York Times. A világ legnépszerűbb internetes keresője azzal a szándékkal indította el a Google Print Library nevű szolgáltatását, hogy a világ összes könyvét digitalizálja és elérhetővé tegye az interneten. A jogvédett művek kiadói viszont tiltakozásba kezdtek, és már júniusban arra kérték a Google-t, hogy hat hónapra függessze fel a programot.
Könyvtárak a szkenner alatt
A Google a szkennerek újraindításáig adott időt az érintett szerzőknek arra, hogy jelezzék, ha nem szeretnék műveiket az interneten szabadon kereshető változatban viszontlátni. A könyvkiadók szövetsége szerint viszont ez a bánásmód felháborító, és már az is jogsértő, hogy a szerzők tudomása nélkül olvasta, s tárolja digitális formátumban a könyveket a cég. A kiadók eleinte pártolták a programot, most viszont azt is rosszalják, hogy a Google a keresési eredmények mellett elhelyezett hirdetésekkel úgy nyerészkedhet majd a jogvédett tartalmon, hogy abból a szerző nem lát pénzt.
A portál ugyanis nem a könyvkiadókkal egyezkedett a projekt beindításakor, hanem könyvtárak anyagaira csapott le. Az Oxford University és New York város közkönyvtára csak a szerzői jog által nem védett könyveik digitalizálásához járult hozzá, a Harvard, a Stanford és a michigani egyetem viszont teljes könyvtári anyagának szkennelését lehetővé tette.
Tárgyalnak a folytatásról
A Google Print egyébként figyelemztetést ad, ha jogvédett tartalom jelenik meg a keresési eredmények között. Ilyenkor a könyvoldalak is letakarva jelennek meg, és csak egy vékony sáv látható belőlük. A kereső információt ad a kiadványról, és ha még forgalomban van, akkor arról is, hogy hol kapható.
A programmal kapcsolatban az amerikai egyetemi kiadók szövetsége is kérdéseket fogalmazott meg, és a könyvszakma több módosítási javaslatot tett a Google Print működtetésével kapcsolatban. A portál vezetése mindeddig nem fogadta el a javaslatokat, és csak annyit árultak el a The New York Times-nak, hogy folyamatban vannak a program jövőjét érintő tárgyalások.