Az Indymedia nevű globalizációellenes, független nemzetközi hírportál Nagy-Britanniában működő szerverei egy túlbuzgó internetszolgáltató jóvoltából egy teljes hétre elérhetetlenné váltak. A még tavaly történt incidens során a szolgáltató átadott a hatóságoknak két szervert, melyek közül az egyiken az Indymedia számos mutációja, többek között a lengyel, francia, belga olasz és brit médiaközösségek lapjai jelentek meg. A másik szerveren az Indymedia globális rádióállomása működött, így a szerverek átadását követően a lapok és a az online rádió elérhetetlenné vált.
Kiperelt betekintés
Az akció igencsak titkos volt, mert csak a lefoglalás után közel egy évvel ismerhették meg az indymediások az ügy hátterét, azaz azt, hogy pontosan ki és mire adott megbízást a brit rendőrségnek. A titkos iratokból - melyekbe egy pert követően nyerhettek betekintést a jogvédők - kiderült, hogy az intézkedésre az olasz kormány felkérésére került sor, ám ők lefoglalást nem is kértek, a brit hatóságoknak csak az oldal látogatóinak, illetve szerzőinek adataira lett volna szükségük. A Rackspace internetszolgáltató azonban - félelmében vagy buzgalmában - két teljes szervert átadott a hatóságoknak.
A szolgáltatói túlkapás azért is érthetetlen, mert a hatóság által kért adatokat nem is őrizték a szervereken. Az internetre kötött számítógépek ugyanis minden látogatás adatait (a látogatás idejét, a megtekintett oldalak és képek jegyzékét, valamint a látogató hálózati azonosítóját) összegyűjtik egy naplófájlban, ám az Indymedia szerverei adatvédelmi okokból ötpercenként törölték ezeket a fájlokat.
Titkos anyagok reflektorfényben
Nem kizárt, hogy az országhatárokon átívelő hatósági érdeklődés annak köszönhető, hogy az ominózus szerverek valamelyikén - állítólag - a svájci titkosrendőrséggel kapcsolatos anyagok jelentek meg. Ezt akarták volna eltünteni, illetve kinyomozni, hogy ki helyezhette el a bizalmas információkat a szerveren, azonban a hatósági fellépés körüli felhajtás nagyobb nyilvánosságot hozott a lapnak, mint szerették volna a titkosszolgálatok. Közel egy évvel ezelőtt még a nemzetközi újságírószövetség is tiltakozott a független médiával szembeni tolakodó fellépés ellen, most, mikor kiderült, hogy az internetszolgáltató voltaképpen kérés nélkül adta át a szervereket, ismét reflektorfénybe került az ügy.