Még mindig az IBM szupergépe a leggyorsabb

Vágólapra másolva!
A Blue Gene/L immár harmadik alkalommal bizonyult a világ leggyorsabb számítógépének a Seattle-ben hétfőn nyilvánosságra hozott top 500-as világranglista tanúsága szerint.
Vágólapra másolva!

Az IBM és az amerikai nukleáris biztonsági minisztérium által közösen fejlesztett gép elérte a másodpercenkénti 280,6 teraflop számítási sebességet, ami azt jelenti, hogy 280,6 billió műveletet végez el másodpercenként. A szupergép így körülbelül 280 ezerszer gyorsabb az átlagos, 2 gigahertzes sebességű otthoni számítógépeknél. Ezt a számítókapacitást 130 ezer processzor segítségével érte el a szupergép, de ez még mindig nem minden: tervezői szerint ugyanis a folyamatos bővítés alatt álló típussal 367 teraflop/másodperces végsebességet lehet majd elérni.

A világ leggyorsabb gépeinek ötszázas toplistáját évente kétszer állítják össze, és az előző lista első helyére még 136,8 teraflopos teljesítménnyel került fel a Blue Gene. Jelenleg nincs más olyan gép a listán, amely 100 teraflop fölötti számítási kapacitást produkálna, és a top10-be való bekerüléshez 20 és fél tereaflopos sebesség szükséges. A fejlődés gyors ütemét a BBC körképe szerint jól érzékelteti, hogy az első tízből a fél évvel ezelőtti megmérettetés óta 4 gép esett ki. A szuperszámítógépek rangsorát sokáig az NEC földrengések kutatásához használt Earth Simulator nevű gépe vezette. Másodpercenkénti 35,86 teraflopos számítási kapacitásával ez a komputer egymás után ötször bizonyult a világ leggyorsabb gépének, de az IBM ezt a rekordot is megdöntheti.

A BlueGene/L-ből a világon összesen két példányt építettek: az egyik egy kaliforniai, a másik egy New York-i laboratóriumban található. Európa leggyorsabb számítógépét ugyancsak az IBM építette, és Barcelonában található: a Mare Nostrum nevű szuperkomputer 27,9 teraflop sebességével az ötödik helyről a nyolcadikra esett vissza.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!