Az új technológia még nem érett meg a használatra - mondta el a FIFA főtitkára, Urs Linsi a Reutersnek. A focilabdákba épített mikrochipek a bíráskodást hivatottak megkönnyíteni: segítségükkel ugyanis pontosan meghatározható, hogy a labda áthaladt-e a gólvonalon, vagy sem. A nyomkövetős technológiát a 17 év alattiak junior világbajnokságán tesztelték Peruban, szeptemberben.
- Természetesen már tudtunk a döntésről, így sem meglepetést, sem csalódást nem okozott a FIFA ítélete - kommentálta a fejleményeket az Adidas szóvívője, Thomas van Schaik. A sportszergyártó a német székhelyű Cairos Technologieszal közösen fejlesztette ki a nyomkövetős technológiát, amely bármelyik Adidas-labdával használható, így a kísérletek nem befolyásolták a vébére fejlesztett modellek tervezését. A bajnokság hivatalos labdáját egyébként péntek este, egy külön ceremónia keretein belül mutatja be a cég.
A FIFA által leszavazott speciális labdák maguk értesítik a bírót a gólokról: a belsejükbe rejtett, körülbelül másfél centiméteres mikrochip, a gólvonalon áthaladva rádiójelet bocsát ki, pontosan úgy, mintha a labda ilyenkor egy láthatatlan elektromos kerítésnek ütközne. A chip jeleit egy folyamatosan működő, maximum 12 antennából álló rendszer veszi és továbbítja egy központi számítógépnek, amely gól esetén jelzést küld a bíró speciális karórájára. Az Adidas mindenesetre nem csügged a kudarc miatt és tovább folytatja a fejlesztést, hogy később egy "100 százalékig megbízható" technológiát lehessen alkalmazni a sporteseményeken.