Szerzői jogsértés miatt május óta nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztálya öt személy ellen. A rendőrségi közlemény szerint 66 millió forintos kárt okoztak az elkövetők azzal, hogy egy vállalkozás által kifejlesztett játékprogram grafikus motorját felhasználva adták ki saját programjukat.
Munkahelyváltáskor vitt kód
Lapunk megtudta: a Stormregion Kft. tett feljelentést, a vita pedig a Codename: Panzers (Kódnév: páncélosok) című, II. világháborús játék forrása körül forgott. A Panzersben - melynek magyar változata végül idén augusztusban jelent meg - tankokkal kell legyűrni az ellenséget a világháború különböző fontos hadszintérein (Észak-Afrika, Olaszország és Jugoszlávia). Mint az Index korábban megírta: a játék körül Németországban valóságos kultusz alakult ki, szép eredményt is hozott a fejlesztővállalatnak, mivel a Panzers brand igen erős arrafelé. Ugyanakkor a hazai eladások elmaradtak a várttól: a németországinak a századrészét sem teszik ki.
Novák Tamás, a fejlesztővállalat jogtanácsosa érdeklődésünkre elmondta: a Stormregion négy fejlesztője korábban eltávozott a vállalattól, majd valamivel később a Gamestar című játékmagazinban megjelent a Joint Task Force című számítógépes játékot bemutató film. Ez a film keltette fel a Stormregion gyanúját, melyet később igazságügyi szakértők igazoltak: az eltávozott fejlesztők ugyanazt a grafikus motort alkalmazták, amin a Stormregionnál dolgoztak.
Házkutatás és kártérítés
Ezt követte a rendőrségi feljelentés. Novák szerint a teljes kárérték 300 millió forint nagyságrendű, ám a rendőrség csak 66 millió nyomában vizsgálódik. A jogtanácsos elmondta, hogy egy bonyolult közgazdasági számítással jutottak el a kárérték megállapításához, ami többek közt a fejlesztési költséget és a várható hozamot is magában foglalja. A rendőrség több házkutatást is tartott a volt fejlesztők új munkahelyén, így - mint nyilatkozatukban tudtul adták - a jogsértés gyanúja megalapozott.
Megtudtuk: a szóban forgó fejlesztőcég, mely a a Joint Task Force-t fejlesztette - s ahova a négy fejlesztő átigazolt - a Mithis Entertainment Kft. A cég törzsgárdája az Imperium Galacticát is fejlesztő Philos Labstól származtatja magát, mobiltelefonos játékokat is készítettek, illetve ők írták a Creature Conflict című játékot is. A cég képviselőit sajnos nem tudtuk elérni: telefonjaikat munkaidőben sem vették fel, honlapjuk nem működik.
Mit mond a jog?
Szerződéstől függ, de a jellemző hozáállás, hogy ha a munkáltatónál, munkaidőben fejlesztett termékek minden joga a munkáltatóé. Így van például a gyógyszergyáraknál is: a kutatóorvosok eredményei tabletták, kapszulák formájában jelentkeznek, ha egy orvos céget vált, nem viheti magával a teljes receptúrát, amit korábbi munkahelyén kiötlött.