A legkisebb messzelátó kamera

Vágólapra másolva!
A Panasonic DMC-TZ1 jelenleg a világ legapróbb tízszeres zoomátfogású, optikai stabilizátoros fényképezőgépe. Utazáshoz jó választás lehet, egyedül a manuális beállításokat hiányolhatják egyesek. Kipróbáltuk mire képes. 
Vágólapra másolva!

A nyár közeledtével egyre többen keresnek megfelelő fényképezőgépet a nyaraláshoz, ezért a mostani tesztünkben egy kifejezetten ilyen célra készült masinát tettünk próbára. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a japán gyártó februárban mutatott be két olyan új terméket, melyek kategóriájuk legkisebb méretű darabjainak számítanak. Azóta ugyan a Kodak is leleplezte saját tízszeres optikai zoomos kompakt megoldását, a V610 azonban két optikájával együttesen éri el ezt az eredményt, ráadásul képstabilizátort sem tartalmaz.

Az egyedi megoldást használó tízszeres Leica optikának köszönhetően jelen tesztünk tárgya, a Lumix TZ1 olyan helyzetekben is lehetővé teszi a fotózást, amely hasonló kategóriás riválisai esetén nem érhető el. Felbontása ugyan nem mondható kiemelkedőnek, az 5 megapixeles képérzékelő azonban minden hobbifotós igényeit tökéletesen kielégíti, és akár A4-es méretű papírkép nyomtatására is bőven elegendő.

Forrás: [origo]

Külső kialakítás, fogás

Méreteit tekintve egyedülálló ugyan az új Lumix fényképező, azt nem szabad elfelejteni, hogy ez a kategórián belül értendő, ne várjon tehát senki a Sony CyberShot T-sorozatához hasonló, ultravékony kivitelt. A DSC-TZ1 méretei inkább a hagyományos, filmes kompakt masinákhoz hasonlíthatók: vastagsága négy, hossza pedig tizenegy centiméter. Mindez azt jelenti, hogy használat során stabilan lehet kézben tartani, ezt a tervezők egy ideális méretű markolat kialakításával is elősegítették. Az ultrazoomos digigép váza jó minőségű, masszív kialakítású, vaskos, 262 grammos tömegének köszönhetően pedig kevésbé mozog a kézben mint pehelykönnyű társai - igaz, cipelni viszont nehezebb.

A legtöbb kompakt kamerát a kis méret és súly miatt általában két kézzel lehet csupán stabilan tartani, ám ez alól a Panasonic új gépe szerencsére kivétel. A TZ1 hátoldalát annak megfelelően alakították ki a tervezők, hogy egy kézzel könnyen lehessen fényképezni: az összes kezelőszerv a jobb oldalra került.

Forrás: [origo]

Messzelátó optika, gyors élességállítás

A Leicával kötött együttműködés az alapvető oka annak, hogy a Panasonic digitális fényképezőgépeinél az optika minőségére általában nem lehet panasz. Nincs ez másként a Lumix TZ1 esetében sem, hiszen az új tízszeres optika F2,8 - F4,2 rekeszértékek mellett kisfilmes értékeken számolva 35 - 350 milliméteres gyújtótávolság-tartományt biztosít. Az objektív igazi egyediségét pedig az adja, hogy egy része a gépváz belsejében helyezkedik el, így alapállapotban egyáltalán nem tolódik ki a házból, és maximális tele állásban is kevésbé nyúlik ki, mint a legtöbb háromszoros zoomos optika.

Ma már az összes Panasonic fényképezőgépében megtalálható a MEGA O.I.S. optikai képstabilizációs technológia, amely lehetővé teszi, hogy rossz megvilágítási viszonyok között a hosszú expozíció ellenére se mozduljon be a kép, illetve teleobjektív állásban is csökkenjen a kézremegés hatása. A rendszer kétféle módban működik: a Mode 1 folyamatosan kompenzálja a kézmozgást könnyebb komponálást biztosítva, a Mode 2 viszont csak az exponálógomb lenyomáskor lép életbe, viszont az előzőnél általában jobb eredményt ad.

Az élességállítás sebességére sem lehet panasz, alapállásban, illetve a speciális High Speed AF üzemmód választásakor egyaránt villámgyorsan megtalálja a helyes beállítást. Gyenge fényviszonyok között egy kikapcsolható autófókusz-segédfény hivatott a pontosságot növelni.

Forrás: [origo]

Digitális kijelző

Az átnézeti keresők többnyire rossz minőségét figyelembe véve nem meglepő, hogy az idei trendet követve a Lumix tervezői sem szerelték fel ezzel a gépet, az így fennmaradó területet viszont a digitális kijelző növelésére használták fel. Az eszköz hátoldalának nagy részét a 2,5 collos átmérőjű, 207 ezer pixeles felbontású LCD borítja. A színek pontossága, és az élesség egyaránt megfelelő volt.

Kiemelendő, hogy a TZ1 monitorja három különféle állásban használható. Átlagos fényviszonyok között az alapbeállítást érdemes használni, erős napsütésben viszont bekapcsolható egy úgynevezett Power LCD mód, így valamivel jobban látható a kijelző, nagy tömegben, például koncerten pedig a High Angle Mode a legjobb választás. Elsőre talán furcsán hangzik, de a gyakorlatban tényleg jól működött, és a fej fölé tartott fényképező képernyője sokkal jobban volt látható.

Üzemmódok

ÜzeSok kompakt fényképezőn eleve nem található expozícióállítási lehetőség, így feltehetően a hobbifotósoknak, vagyis a célközönségnek nem fog különösebben hiányozni, hogy a Lumix TZ1 sem kapott ilyen üzemmódokat. A normál felvételi módban a gép automatikusan állítja az expozíciós értékeket, de a fotós kedve szerint módosíthatja a fehéregyensúlyt, képérzékenységet, képarányt, illetve számos egyéb opciót. A Simple Mode fantázianevű üzemmód pedig kifejezetten a kezdő fotósok számára lett kitalálva: ezt aktiválva minden beállítást a gép automatikája határoz meg, egyszerűen csak az exponáló gombot kell lenyomni.

A gyakran előforduló helyzetekre összesen tizennyolcféle témamódot építettek be, ezek között található többek között portré, önarckép, tájkép, strand, légifotó, parti, vagy kisbabák fotózására alkalmas beállítás is. Az újabb típusoknál már bemutatkozott új opció pedig az úgynevezett magas érzékenységű üzemmód. Ezt választva a gép ISO 800 vagy ISO 1600 képérzékenységgel készít felvételt, de ahogyan arra számítani lehet, nagyon szemcsés az eredmény. Ilyen magas érzékenység melletti fotózásra továbbra is tükörreflexes fényképezőt érdemes használni.

Forrás: [origo]


Mozgóképfelvétel

Az idei Lumix típusokhoz hasonlóan, a TZ1 is remek videó módot kapott. Kétfajta képarány közül lehet választani, az elérhető maximális felbontás pedig 640x480 pixel, illetve szélesvásznú módban 848x480 képpont. Mindkét esetben 30 kép/másodperc sebességgel történik a felvétel, mely közben az optikai zoom is működik, mely figyelemreméltó pozitívum, hiszen a legtöbb gyártónál ez még nem megoldott. Videózáshoz érdemes nagy kapacitású memóriakártyát vásárolni, ugyanis egy 512 megabájtos kártyára például csak körülbelül 5 percnyi szélesvásznú mozi fér.

Végszó

A Panasonic Lumix DSC-TZ1 ára jelenleg Magyarországon körülbelül bruttó 110 ezer forint. Ezért az összegért egy kiváló fényképezőgépet rakott össze a japán gyártó, hiszen tízszeres optikai zoomos lencserendszer, amely még képstabilizátorral is rendelkezik, eddig még nem jelent meg ilyen méretű gépházban. A Leica objektív által befogott fényt egy öt megapixeles érzékelő rögzíti, és ez a hobbifotózás céljaira elegendő méretet biztosít. Az élességállítás sebessége, valamint a jó videomód szintén előnyére válik az új Lumixnak.

Hátrányként az említhető, hogy nem látták el manuális expozícióállítási lehetőséggel, bár valószínűleg ezt a célközönség nem is fogja hiányolni. A kissé zajos "magas érzékenységű üzemmód" is tekinthető negatívumnak, ugyanakkor igaz, hogy ISO 400 felett a zajosság minden kompakt fényképezőnél jelentkezik, hiszen elsősorban a kisméretű szenzor tulajdonsága. Amennyiben azonban természetes fényviszonyok közötti használatra keres valaki egy nagy átfogású, optikai stabilizátoros fényképezőgépet, mellyel alkalmanként videót is szeretne rögzíteni, a Lumix TZ1 ajánlott vétel.

Halász Dániel

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!