Mint az rovatunk egyik korábbi szavazásának eredményeiből is kiderült, olvasóink közül a legtöbben PC-jükön futtatható játékprogramokkal ütik el szabadidejük egy részét. Ennek oka bizonyosan abban rejlik, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy egy, a játékon kívül semmi másra nem alkalmas eszközt vásároljanak. A racionálisan gondolkodók számára a számítógép biztosan jobb befektetés, hiszen univerzálisan használható: egyaránt lehet rajta szöveget szerkeszteni, internetet böngészni, levelezni, vagy akár filmet nézni.
Itthon a PC vezet
Mivel a folyamatosan bővülő játékkínálat legújabb tagjai sokszor már arcátlanul erős konfigurációt igényelnek futtatásukhoz, egy vérbeli PC-s játékosnak a gatyája is rámehet az alkatrészek bővítésére ahhoz, hogy mondjuk a legújabb akciójátékot teljes pompájában élvezhesse a monitoron. Ennek tükrében már a játékgép megvásárlása nem is teljesen irracionális lépés: sosem kell bővíteni, a hozzá kapható játékokat pedig mindig gond nélkül futtatja.
Árban a Nintendo lehet a nyerő
A játékkonzolok legújabb modelleinek a hazai viszonyokat tekintve igencsak megkérik az árát: a vásárlástól elrettentő hatszámjegyű összeg hátrányait a már boltokban lévő Microsoft Xbox 360 esetében a gyártó azzal próbálja ellensúlyozni, hogy lebutított, 20-25 ezer forinttal olcsóbb változatot is kínál a gépből.
Ez nem tartalmaz winchestert, és drót nélküli helyett vezetékes irányítót mellékelnek hozzá. A redmondi cég konzoljának hivatalos ára 80-110 ezer forint körüli, ám a riválisok megjelenéséig még biztosan csökkenni fog.
A Sony ugyancsak két változatot tervez piacra dobni a PlayStation 3-ból. A "kocajáté- kosoknak" szánt, 130 ezer forint körüli áron várható típust kisebb merevlemezzel adják, nem támogatja majd a wifit, nem tud memóriakártyákról adatot beolvasni, és nem szerelik fel HD-csatlakozóval sem (így nagyfelbontású tévékkel sem lehet majd használni). Ezeket a szolgáltatásokat a 25-30 ezer forinttal drágább verzió kínálja majd.
Eleve kevesebbe kerül majd konkurenseinél a Nintendo Wii, így ebből a masinából csak egyfajta típus lesz kapható. Hivatalos ára még nem ismert, de elemzők 50-60 ezer forint körüli összeget tartanak valószínűnek. Emellett a szakemberek arra számítanak, hogy sokan a meglévő Xbox 360 masina mellé vásárolják majd meg az eltérő játékélményt biztosító Wii-t, mivel a két gép ára együttesen teszi ki egy full extrás PlayStation 3 árát.
Lehet gyűjteni HDTV-re
Az újfajta játékgépek közül az Xbox 360-at és a PlayStation 3-at nagyfelbontású tévékhez is csatlakoztatni lehet. Mint arról munkatársunk egy Xbox 360-ast kipróbálva személyesen is meggyőződött, az új masinák látványbeli extráit csak a borsos árú HDTV-ken lehet észrevenni.
Azt persze túlzás lenne állítani, hogy hagyományos tévére kapcsolva a konzolt, a régi típusokéval azonos színvonalúak lennének a játékok, de a standard és a nagyfelbontású mód között ég és föld a különbség: az igényes játékosok tehát már a konzolra félretett pénz mellett már most elkezdhetnek gyűjteni egy új televízióra.
Kikerülhetetlen az internet
Mindhárom új játékgépnél különlegesen fontos szerepet tölt be az internetes játéklehetőség. Bár neten keresztüli játék már a korábbi típusok esetén sem volt lehetetlen, az online funkció jóval hangsúlyosabbá vált a gyártók számára. A Microsoft az E3 kiállításon bejelentette, a többmillió Xbox-játékost összekötő - hamarosan magyar nyelven is elérhető - Live szolgáltatására nemsokára a PC-vel játszó felhasználók is csatlakozhatnak. Sőt, a tervek szerint mobiltelefonról is elérhetővé válnak a Live egyes featúrái.
Ugyancsak a világháló fontosságát hangsúlyozta az E3-on a Sony is: a PlayStation 3-hoz ingyen járnak majd az alapvető játékszolgáltatások. A Nintendóhoz szintén új netes szolgáltatás jár majd: a Wii wifi-kapcsolaton keresztül éjjel, készenléti állapotban automatikusan új tartalmakat, frissítéseket tölt majd le a konzol memóriájába - az más kérdés, hogy ezt minden tulajdonos favorizálja-e.
Azt is tudni már, hogy mindhárom típusra készíteni fognak ún. MMORPG játékokat. Ezeknek a szerepjátékoknak az a fő ismérve, hogy virtuális világaikban egyszerre nem csak egy tucat ismerős, hanem akár többmillió felhasználó is barangolhat, cseveghet vagy éppen harcolhat egymással - a megfelelő havidíj befizetése után.
Nem lehet másolni
Bár a hackerek az Xbox 360 megjelenése óta kísérlik meg a masinán használhatóvá tenni a játékokról készült kalózmásolatokat, mindeddig nem jártak sikerrel - a PS2-höz és az előző Xboxhoz tucatnyi forrásból lehet illegális játékokat szerezni. Ezek futtatásához azonban a beépített védelmet kiiktató chip beforrasztására van szükség.
Az internetes játék indításakor a gyártó le tudja ellenőrizni, hogy a felhasználó nem illegális kópiával próbál-e bekapcsolódni a játékba. Az ilyen kísérletezőket a rendszer rögtön kitiltja a hálózatból. Mivel az új generációs gépek esetében a világhálón keresztül folyó játék a korábbinál erőteljesebb hangsúlyt kap, egyre kevésbé éri majd meg nem legális eszközökkel próbálkozni.