A nem mindennapi számítási sebességet az IBM és a Georgiai Műszaki Egyetem kutatói egy szilícium-germánium lapkákkal végzett kísérletben érték el. Ennek során a hagyományos szilícium chipeknél optimálisabb paraméterekkel - alacsonyabb fogyasztással és nagyobb teljesítménnyel - bíró, ám drágábban előállítható processzorok sebességhatárait vizsgálták.
Az ötszáz gigahertzes sebesség eléréséhez a lapkát folyékony hélium alkalmazásával az abszolút nulla fokhoz (-273,16 Celsius) megközelítő hőmérsékletre, mínusz 268 Celsius fokra hűtötték le a laboratóriumban. Szobahőmérsékleten a chip "csak" 350 gigahertzes teljesítményre képes - ez azonban még mindig durván száz-százötvenszer gyorsabb egy átlagos otthoni PC-nél . A kutatók által végzett szimulációk alapján a szilícium-germánium lapkával a későbbiekben akár közel 1 terahertzes, azaz ezer gigahertzes sebességet is el lehet majd érni, akár szobahőmérsékleten is.
Az IBM közlése szerint az extrém teljesítményre képes szilícium-germánium chipeket kommunikációs rendszerekben, hadiipari berendezésekben, illetve az űrkutatásban egyaránt felhasználhatják, az otthoni számítógépekben azonban egyelőre nem várható bevezetésük.