A HP kutatói által kidolgozott Memory Spot egy olyan kisméretű eszköz, amely az adatok tárolására szolgáló memória mellett rádiós jeladót is tartalmaz. Ez utóbbi segítségével az ceruzahegy nagyságú, 2-4 mm-es eszközről igen egyszerűen, például mobiltelefonjukba épített olvasóeszközt a lapkához érintve a wifivel nagyjából azonos sebességgel lehet kiolvasni a rajta lévő adatokat.
A parányi memória az RFID-lapkáknál nagyobb kapacitású: prototípusa jelenleg fél megabájt információt képes raktározni, használatához nem igényel saját áramforrást. Ez akár több száz oldalnyi szöveges információ, tíz-húsz darab kisfelbontású kép, vagy egy rövidebb videoklip, hangfájl tárolására elegendő. A későbbiekben azonban nagyobb kapacitású változatok megjelenése is várható.
Fejlesztőinek elképzelései szerint a Memory Spotot az élet tucatnyi területén lehet majd alkalmazni: reklámfüzetekbe fűzve például a hirdetett termék részletes leírását lehet elhelyezni rajta, DVD-k tokjába rejtve pedig például az adott film képkockáit, kritikáit lehet elhelyezni benne.
A Memory Spoton tárolt adatokat törölni és felülírni is számtalan alkalommal lehet, így a megoldást akár kórházak is használni tudják majd: a betegekre helyezett karperecbe épített chipeken teljes kórtörténetüket el lehet tárolni, így azok felválthatják a hagyományos lázlapokat. Bár a technológia kereskedelmi bevezetésére még jó pár évet várni kell, a jelenlegi prognózisok szerint egy-egy Memory Spotot az RFID-chipeknél olcsóbban, 10-50 dollárcentes, azaz 20-100 forint körüli áron lehet majd előállítani.