Az Apple és a sportszergyártó Nike+ iPod Sport Kit nevű közös új kiegészítőjét futók számára készítették. A csütörtökön működés közben is bemutatott eszköz egy olyan apró, vízálló lapka, amelyet futócipőbe lehet helyezni. A futóknak szánt kütyü hasonló szolgáltatásokat kínál, mint például a sportboltokban kapható lépésszámlálós sportkarórák: szenzor érzékeli viselője lábának mozgását, s ez alapján mérni tudja a lefutott táv hosszúságát, az edzés idejét, tempóját és az elégetett kalóriákat - de jellegéből adódóan a pulzust nem tudja monitorozni, noha az a sportolók számára fontos információ.
A cipő talpába helyezhető szenzor az információkat vezeték nélkül továbbítja a zsebben hordható, vagy különböző szíjakkal a testhez rögzíthető iPod Nanónak. Ez utóbbira egy vevőegységet is csatlakoztatni kell, ami szintén az alapcsomag részét képezi.
Csak Nike cipővel működik
Az itthon nyolcezer forintos áron, októberben debütáló kiegészítőt speciális, beépített akkumulátorral szerelték fel, melyről ezer órán át képes működni: ha saját áramforrása kimerül, a tulajdonosnak újabb Sport Kitet kell vásárolnia - azaz az aksi nem tölthető. Bár egyes külföldi internetes oldalakon már megtalálhatók olyan leírások, amelyek azt mutatják be, miként lehet bármilyen cipőbe integrálni a szenzort, azt házilagos barkácsolás nélkül csak a Nike+ márkanéven árusított futócipőkkel lehet használni.
A bal lábra való cipő talpában a gyártó egy pont akkora rést alakított ki, melybe az érzékelő behelyezhető - alapesetben persze be van tömve. A futóknak szánt lábbelikből jelenleg egy tucatnyi modell létezik, és szenzor nélkül 26 és 40 ezer forint közötti áron kaphatók.
iPod Nanóra is szükség van
Az Apple zenelejátszói közül kizárólag a vékony Nanó típus használható a cipőbe illesztett eszközzel, az apróbb méretű Shuffle típuson ugyanis nincs olyan csatlakozó, amelyhez a használathoz szükséges vevőt rá lehetne dugni. A nagyobb kapacítású, hagyományos iPodok pedig túl testesek és nehezek, nem lenne őket kényelmes cipelni - ráadásul mozgó alkatrészeket is tartalmaznak, ami szintén kizárja azt, hogy intenzív testmozgás közben lehessen használni őket.
A cipőben lévő érzékelő automatikusan kapcsolódik be, ha viselője 4 km/óránál nagyobb sebességgel halad, s ugyancsak minden beavatkozás nélkül kapcsolódik az iPod Nanóhoz is. Ekkor a zenelejátszó menüjében egy új opció válik elérhetővé, melyben a felhasználó betáplálhatja súlyát és egyéb paramétereit, futás alatt pedig zenehallgatás közben bármikor meghallgathatja - vagy leolvashatja a képernyőről -, mekkora távot futott le, hány perce tart az edzés, s mennyi kalóriát égetett el. Futás közben a középső gomb hosszú lenyomásával ösztönzésképp egy kifejezetten pörgős, vágtázásra ösztönző zeneszám lejátszását lehet elindítani - ezt a tulajdonosnak szintén előzetesen kell beprogramoznia.
Még nem tud magyarul
Az adatokról tájékoztató virtuális edző női és férfi hangon egyaránt képes beolvasni az információkat - ám a hang egyelőre még csak angolul szól. Egyelőre azt sem tudni, készül-e a termékből honosított verzió, bár a gyártó elég valószínűnek tartja ezt.
Az edzés befejezésekor egy összesítést is leolvasható a Nano képernyőjéről, az elmentett adatokat pedig egy - egyelőre ugyancsak angol nyelven elérhető - online edzésnaplóba lehet feltölteni, amelyben a világ más tájain élő futók teljesítményével is összehasonlíthatják sajátjukat a Sport Kit használói.
Sokmindent kell megvenni
A két gyártó számára kereskedelmi szempontból bizonyára optimális, hogy a Sport Kitet kizárólag Nike cipővel és az Apple iPod Nanójával lehet használni - külön bevételi forrást jelent, hogy mindkét cég egy sor kiegészítőt (például különböző rögzítőszíjakat, Nano-tokos futópólót, nadrágot) árul a termékhez.
Az Apple-Nike megoldásának használatához egy futónak meg kell vásárolnia egy iPod Nanót, egy Nike futócipőt és a Sport Kitet, ami összesen 80-85 ezer forintba kerül. Ennek tükrében leginkább olyan futóknak érdemes ezt a megoldást választaniuk, akik eleve rendelkeznek egy iPod Nanóval. Persze a hasonló monitorozási funkciókat biztosító sportkarórák sem olcsók, 30-80 ezer forintba kerülnek, viszont azokat bármilyen cipővel lehet használni, képesek pulzusszámlálásra, felsőbb kategóriás típusaikat PC-hez is csatlakoztatni lehet, s nem kell eldobni őket, ha lemerülnek - viszont nem játszanak le mp3-akat.