Ismerősen cseng önöknek az Eten márkanév? Bevalljuk őszintén, nekünk sem volt az. A tajvani gyártó kedvező árú készülékekkel igyekszik felkapaszkodni a dinamikusan fejlődő tenyérgép-piacra, és három olyan modellt kaptunk kézhez választékából, amelyek ugyanarra az alapra épülnek ugyan, de eltérő tudásúak.
A tervezők filozófiája minden bizonnyal az volt, hogy a cég készülékei tudjanak mindent, amit egy PDA-tól elvárhat az ember, de ne egyszerre, hanem külön-külön. Ennek megfelelően az általunk kipróbált három modell közül a "legkisebb" testvér egyszerű mobiltelefonos noteszgép, a "középsővel" már internetezni is lehet egy hotspotnál, a "legnagyobb" pedig wifizni ugyan nem tud, de műholdas navigáció van benne: az Eten M500-as, M600+ és G500-as típusjelzésű PDA-iról van szó.
A G500, az M500 és az M600+
A közös alapok
A három készülék le sem tagadhatná, hogy ugyanabból a családból származik. A gyártó egymáshoz nagyon hasonló, és meglehetősen vaskos műanyag tokban szállítja őket. Míg az M500-as és M600-as eléggé puritán megjelenésű, addig a GPS-es G500-as külsejét már kicst feldobták: a készülék valamivel hosszabb (nyilván kellett a hely a műholdvevőnek), a kijelző fölött is elhelyeztek rajta két gombot, és az előlap szélét kék fényben derengő műanyag csík díszíti, amit a kijelző világítása kelt életre.
Ez a dizájnelem az ősrégi sci-fi, a Tron képi világát idézte fel bennünk, abban voltak hasonló világító páncélok, de jól néz ki. A készülékek tokjai egyébként puha, könnyű műanyagból készültek - még a G500-as fémszerű elemei is -, ami bizony elég sérülékenynek is tűnik, még jó, hogy jár hozzájuk bőrtok a hordozáshoz. A kiegészítők (asztali és autós tartó, GPS-antenna) anyaga hasonlóan egyszerű, ennek a puritán, de precízen megmunkált anyagnak készítően úgy néznek ki, mint bármilyen standard PDA-kiegészítő, és kész.
A dizájn másik kényelmetlensége, hogy a szintén vaskos érintőpálcát úgy helyezték el, hogy a hátlap levétele után elforog, megakadályozva annak visszapattintását. Így a SIM-kártya vagy akkumulátor cseréje során soha nem úsztuk meg, hogy a pálcát is kihúzzuk, és a fedlap visszapattintása után külön igazítsuk vissza a helyére.
Vannak apró kényelmetlenségek
Kellemes extra az M-es készülékekhez járó, színben paszentos asztali bölcső, amelyben, ha a készülék éppen otthon van, egyszerre lehet tölteni és számítógéppel szinkronizálni. A kiegészítőn egy extra USB-csatlakozó is van, és a PDA mellett a tartalék akkumulátort is tölthetjük benne. A GPS-es készülékhez ilyen tartó nem jár, csak autóba való - feltételezve, hogy a PDA a kocsiba "tér haza" a nap végén. A bölcsőknél megint csak az érintőpálcával van a gond, mivel azt dokkolt állapotban nem lehet kihúzni a készülék aljából.
Egy noteszgépnél a teljesítményt leginkább a processzor, a memória és a kijelző határozza meg. Az Eten készülékek mindegyikében a Samsung 400 megahertzes mobilprocesszora ketyeg, amely a szaksajtó tesztjei alapján jobban teljesít, mint az Intel hasonló erejű, de névleg erősebb, 415 megahertzes CPU-ja. A készülékekben háttértárként 128, illetve (az M600-asban) 256 megabájt dinamikus ROM szolgál, és 64 megabájt RAM-ot használnak a "gondolkodáshoz". A tárolókapacitás mindegyiken bővíthető, az M-es készülékeken SD, a G500-ason MiniSD slotot helyeztek el. Előbbi változat az SDIO-szabványt támogatható kiegészítők - például külön GPS - csatlakoztatását is lehetővé teszi.
A készülékek kijelzője a PDA-knál megszokott, hosszúkás, 2,8 collos érintőképernyő, amely 320x220-as QVGA felbontást tud. Ezeket leginkább az átlagos jelzővel illethetjük: a fényerejük jó, de erős napfényben már kényelmetlen a használatuk, az érintőpálcás kezelés is teljesen használható, bár a kézírás-felismerő szoftver idomításával és a hozzá való idomulással inkább nem gyötörtük magunkat. Multimédia-lejátszáshoz talán nem ez a sorozat a legjobb választás, de munkaeszköznek megteszi.
Csúnya, de hasznos ikonok
A Windows Mobile 5.0-s operációs rendszer puritán külsejét csak az ízléses gyári háttérkép és a készenléti menü alatt elhelyezett ikonsor dobja fel. Ez utóbbi inkább ront az összképen - szokásos windowsos ikonokat látunk itt "képaláírás" nélkül, két soros listába rendezve, amelyet rózsaszín (!) le-fel gombokkal lapozhatunk az érintőpálca segítségével.
A gép "asztalára" kihelyezett lista amilyen csúnya, olyan hasznos: a legtöbb alkalmazáshoz vagy beállítási segédlethez közvetlen elérést kapunk ugyanis, nem kell a Start-menüben keresgélni. Felsorolni is hosszú lenne, mi minden van itt gyárilag, de például az irodai szoftverek, a hálózati kapcsolatok, a Bluetooth, a memória-menedzser, és a játékok ikonját gyakran használtuk. A lista egyetlen hátránya, hogy ez az ikonrengeteg sem kereshető valami könnyen, hasznosabb lenne ezt is legalább opcionálisan a teljes képernyőn látni.
A készülékek működésére összességében nem volt panaszunk a tesztelés során. Az érintőképernyő jól használható, és a tenyérgépek legtöbbször rendben tették a dolgukat. Csupán egy Windows .NET framework frissítése során volt némi érthetetlen fennakadás, amikor az M600-as készülék többször is úgy tett, mintha lefagyott volna, illetve több alkalmazás elindítása után néha lassabban kapott észbe a gép, mint ahogy azt szerettük volna. A mobil Windowstól azonban már megszoktuk ezeket a jelenségeket, így a modellek teljes egészében az elvárásainknak megfelelően teljesítettek a tesztelés során.
Praktikus segédeszközök a telefonhoz
Mindhárom modell használható négy normás mobiltelefonként is, viszont a mobil adatátvitelhez csak a GPRS-szabványt támogatják. A telefon használatát egy sor kényelmes funkció egészíti ki: a bal oldali menügombbal egy betűrendes gyorstárcsázó hívható elő, amely könnyen kereshető például autóban ülve, vezetés közben is. A készülékeken a hangerőszabályzó csúszkával egy mozdulattal lehet némítani minde a telefont, mind a PDA hangerejét, ha szükséges, a piros, vonalat bontó gombbal pedig a SIM-kártyát is közvetlenül le lehet tiltani, ehhez nem kell belépni a gép menüjébe.
A telefonálás élményét csak a hangszóró rossz minősége rontja le: az átlagos mobiltelefonhoz szokott fülnek zavaró a készülék kissé torz dobozhangja. A mikrofon hangminősége viszont nem hagy kívánni valót maga után, így hívott félnek valószínűleg már nem tűnik fel, hogy milyen készülékről csörgették meg.
A modellek mindegyikét ellátták beépített kamerával is, amelyekhez külön exponáló és zoom (alapesetben hangerőszabályzó) gomb tartozik a modellek oldalán. Az M500-asban csak SXGA, a GPS-es G500-asban 1,3 megapixel, a wifis M600+-ban viszont 2 megapixel a fényképező felbontása, és portrétükör is van mindegyikben. Az elkészített képeket azonnal lehet postázni vagy szerkeszteni is, ami nagyon praktikus funkció.
Navigálni is tud
Az Eten M600-as extrájáról, a beépített GPS navigációs rendszerről külön szólnunk kell egy pár szót. A készülékben egy újabb típusú, de általánosan elterjedt SiRF Star III chipset található, bár hideg indítás után kicsit sokáig keresi a műholdakat (ez általában eltart 4-5 percig is), de ezek után megbízhatóan működik akár kézben tartva is. Ha a kapcsolat megszakad - például alagútba ér az autó -, akkor a készülék 5-10 másodperc után találja meg ismét a jelet.
A modell a Traffic Message Channel (TMC) funkció támogatása és beépített FM-rádiója révén képes útinform-információk vételére is, amelyek segítségével az aktuális forgalmi viszonyoknak megfelelően tudja kalkulálni az útvonaltervet. Vagyis csak tudná, mivel ezt a szolgáltatást leginkább csak az amerikai felhasználók élvezhetik, Európában ugyanis nem túl elterjedt, Magyarországon pedig egyáltalán nem elérhető. Az FM-rádió viszont kellemes extra, amely a modellhez (és olcsóbb társaihoz is) járó headset segítségével élvezhető.
Középutas választás néhány extrával
A készülékek töltésére érdemes odafigyelni: a viszonylag nagy kapacitású akkumulátor csak akkor teljesít jól, ha megadjuk neki a kellő, több órás töltési időt. Bár a tenyérgépek a PC-re csatlakoztatva is képesek erőre kapni, ez nem sokra elég, így csak a hálózati töltés garantál megbízható üzemidőt (viszont eközben is rajta lehet tartani a készülékeket a PC-n is). Teljes feltöltéssel a készülékek maximum 3-4 napos készenlétet, és 7-8 órás használatot bírnak ki.
Az Eten készülékei igazi középutas készülékek: mindenben hozzák az elvárhatót, és nem sokkal többet, maximum pár kellemes extra szolgáltatást nyújtanak. Amit tudnak, azt viszont teljesen korrektül és versenyképes áron nyújtják. Az M500-as "alapmodell" bruttó 96 ezer, az M600+ bruttó 143 ezer, a G500-as navigátor pedig bruttó 120 ezer forint körüli áron kapható.
A teszkészülékeket a Macropolis Kft. biztosította az [origo] Techbázis számára.