Csak eredetiben siker a millió dolláros honlap

Vágólapra másolva!
Valóságos divat lett - igaz, jövedelmező - a brit főiskolás egymillió pixelt értékesítő oldalából. A világon már közel ezer hasonló oldalt próbálnak fenntartani a későn kapcsoló epigonok.
Vágólapra másolva!

Az internet mindig is jó terepe volt azoknak, akik egy-egy jó ötlettel próbálták megnyitni az emberek szívét és pénztárcáját. Rengeteg hamvába holt kísérlet mellett időről időre azonban feltűnnek misztikus okokból sikerre ítélt vállalkozások is. Ilyen Alex Tew ötlete is: a brit fiatalember iskolai tanulmányaira akarta összegyűjteni a pénzét oly módon, hogy honlapjának egymillió pixelét kínálta fel - képpontonként egydolláros áron.

Siker vírusmarketinggel

Rejtély, miként, de nagy siker lett a kezdeményezésből: előbb jópofaságként e-mailben küldték egymásnak az oldal linkjét az emberek, majd blogokon is megjelentek az első linkek, végül a szaksajtó véráramába is bekerült a sztori, így az oldal látogatottsága ugrásszerűen emelkedett (Alex Tew szerint egy időben benne volt a világ leglátogatottabb internetoldalainak kétszázas listájában). Az oldal látogatottságának növekedése magára irányította a hirdetni vágyók érdeklődését, így végül lassan elkelt az egymilliomodik pixel is.

Forrás: [origo]
A zsúfolásig telt angol eredeti



Kialakult egyfajta másodlagos piac is: az utolsó ezer pixelt Tew már az eBayen hirdette meg - el is keltek jóval több mint egy dollárért. Az ismert online aukciósház ma már tele van a millió dolláros honlaphoz kapcsolódó hirdetésekkel, mivel megjelentek a lap klónjai, melyek szerkesztői az interneten bocsátják árverésre a pixeleket. Kiemelkedően érdekes a milliondollarhomepage.net (a Tew-féle eredeti site címe .com-ra végződik) érvelése: miután Tew honlapját megbénították, saját oldalát ajánlja a hirdetni vágyók figyelmébe. A .net szerzője állítja: Tew oldalának elérhetetlensége miatt az kiesett a Google találati listájáról, így az övé - tudniillik a .net végződésű - első helyre került, így értékesebb hirdetési felületet is jelent.

De mást is eladnak az eBayen: Taw szabályzata szerint a megvásárolt felületen öt évig látható majd a hirdetés, ám azt nem lehet továbbértékesíteni, sem az internetcímet módosítani. Ezért azok, akiknek a hirdetése már felkerült a milliondollarhomepage.com-ra, nem a megvett hirdetési felületet értékesítik, hanem azt a domaint hirdetik eladásra, amelyikre mutat a hirdetésről a link.

Itthon is próbálkoznak

Magyarországon is megjelentek az első millió pixeles honlapok: az 1milliopixel.hu oldal szerkesztője, Kerekes Péter lapunknak küldött gyűjtésében tízről ad számot - igaz, ezek egy része csak üres domain, olyan beszédes névvel, mint például tizmillioforintosweboldal.hu vagy éppen a millioforintosoldal.hu. Szintén Kerekes gyűjtése az a lista mely a világ milliódolláros (-centes, -eurós, -pennys, -rubeles stb.) oldalait sorolja: 839 epigont sorol fel - legtöbbjén alig néhány eladott pixellel.

Forrás: [origo]
A még foghíjas magyar verzió



A siker - úgy tűnik - egyszeri volt és megismételhetetlen. Miközben a milliondollarhomepage.com színültig telt hirdetéssel, a hasonló című francia, holland, izraeli oldalak panganak az ürességtől. Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség internet tagozatának vezetője szerint az, hogy valójában mitől lett sikeres Alex Tew ötlete, pontosan nem tudható, valószínűleg az ötletgazda saját site-jának reklámozására tett első néhány lépésének ismerete adná a magyarázatot. Minden bizonnyal szerencsés véletlenek sorozata játszott közre abban, hogy értékesíteni tudta az egymillió pixelt.

Értéktelen látogatók

Hiszen valójában az oldalra áramló látogatók összetétele egyáltalán nem túl értékes a hirdetők szemében: sem korra, nemre, érdeklődési körre, de még csak nacionáléra sem lehet bontani a Tew oldalát megtekintő tömeget - akárcsak a francia, holland vagy éppen magyar klónra érkező látogatókat. Aki ott hirdet, nem egy, a saját szolgáltatása, terméke iránt érdeklődő látogatót kap, hanem valakit, aki kíváncsi volt arra a weboldalra, amelyik egy ekkora geggel le tudta venni a cégeket egymillió dollárra.

Bosszú vagy rosszindulat

Megtámadták a millió dolláros weboldalt - adta hírül a Vírus Híradó. A terheléses támadás miatt cikkünk megjelenésekor mág mindig elérhetetlen kultuszlap támadói ellen már nyomoz a rendőrség.

Tew iskolai tanulmányainak finanszírozásárt tűzte ki célul, s minden bizonnyal a szimpatikus célt használták ki az első hirdetők is - vélekedett Novák Péter. Ilyenkor ugyanis mintegy támogatóként tűnhetnek fel a hirdetők, akik reklámjaikkal egy szimpatikus fiatalembert segítenek hozzá diplomája megszerzéséhez. Ez egy pozitív imázstranszfert jelent: a hirdető a weboldal látogatóinak szemében "jó fejjé" válhat. Ugyanilyen célt például a magyar 1milliopixel.hu tulajdonosa, Kerekes nem tűzött ki maga elé - ő egy üzletileg nehezebben vállalható, de jól hangzó ígéretet tett: a nála hirdetők örökös ottlétet vásárolhatnak, a befolyt pénzt pedig a weboldal fenntartására fordítja majd a fiatalember. Ebben viszont nincs olyan cél, amivel a látogató - vagy a hirdető - szívesen azonosulna.

Nem esélytelen, de kérdéses

Novák szerint ha a magyarok előbb kapnak észbe, és hasonló, szimpatikus célt tűznek ki maguk elé, akár sikeresek is lehettek volna. Így azonban hiányzik körülük az a médiahype, ami Tew esetében kialakult. Ugyanakkor az alapötletben továbbra is lát fantáziát a reklámszakember: mint mondja, karitatív célra fel lehetne használni az ideát. Például egy gyermek külföldi gyógykezeltetésére akár ilyen - pixelenként értékesített hirdetési felülettel - is össze lehetne gyűjteni a szükséges összeget - különösen, ha a médiában is gyakran felbukkan az eset.

Magában az ötletben egyébként az is újszerű volt, hogy a siker mindenki szeme láttára öltött testet. Látható volt ugyanis, ahogy megtelik az oldal hirdetésekkel: egy idő után már nem volt kérdéses, hogy érdemes ott felületet vásárolni - akár árverésen is, az ismert egydolláros árnál jóval magasabb (több mint harmincezer dolláros) összegért -, hiszen sok más cég is vett már megjelenést.

A magyar oldalak közül a legtöbb pixelt eddig Kerekes értékesítette: a site fennállása óta eltelt egy hónap alatt 64 ezret, ami nem rossz arány, de mivel sok olyan adottság hiányzik az 1milliopixel.hu esetében, amelyek Tew ötleténél adottak voltak, kérdéses, hogy sikerül-e az összes képpontot eladni - és valóban az öröklétig üzemeltetni az oldalt.

-rgt-

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!