Sokszor kerül az ember olyan helyzetbe, amikor az állvány használata elkerülhetetlen. Rossz fényviszonyok esetén, amikor hosszabb ideig kell exponálni, vagy esetleg egy csoportképnél, amikor egy állvány és az önkioldógomb segítségével elérhető, hogy senki se hiányozzon a képről.
Formatervezők büszkesége
A hagyományos állványoknak általában három egyenes lába van, és magasságuk változtatható. A jobb minőségű termékek fémből készülnek, stabilabbak, és tartósabbak, mint a műanyag vázak, ám szállításuk sokszor gondot okozhat egy kirándulás, vagy városnézés közben.
Jelenlegi tesztalanyunkra, a GorillaPodra a fentiek közül egyik sem igaz: könnyű és kis méretű, csuklós gömbszerkezete miatt pedig lábai minden irányba szabadon csavarhatóak, tekerhetőek. Kíváncsiak voltunk, hogy az érdekes külsejű, különleges formatervezésű eszköz a gyakorlatban mennyire jól használható.
A három GorillaPod
Három különböző méretű állványt teszteltünk: a legkisebb kizárólag kompakt gépekhez használható, a közepes és a legnagyobb tükörreflexes gépeket is képes megtartani. Mindegyik állvány súlya csekély, a legkönnyebb mindössze 45 grammot, a legnehezebb 240 grammot nyom a mérlegen. A kedvező súly elsősorban a műanyag kivitelnek köszönhető, ennek köszönhetően viszont instabilabbak és kevésbé tartósak, mint ha fémből lennének.
Használat után percekig tart kiegyenesíteni az állványok lábait, ugyanis a gömböket egyenként kell visszaállítani eredeti helyükre, ezért hagyományos módon, egyenes lábakkal az állvány gyakorlatilag használhatatlan. Vízmértéket sajnos egyik Gorilla-statív sem tartalmaz, ezért külön nehézséget okozott vízszintbe helyeznünk a gépeket.
A baloldali fotót készítettük a jobboldali rögzítéssel
Csavartuk, tekertük...
Első próbálkozásunk az állvány rögzítésével kapcsolatban majdnem kurdarcba fulladt, csak hosszas állítgatással sikerült azt kiegyensúlyozni, hogy végül stabilan tartson. Ez a legnagyobb állványnál történt, ahol nehezítésként teleobjektívvel használtuk a gépet, így az állványra közel másfél kiló súly nehezedett. Ez pont a fele a kütyü hivatalos terhelhetőségének, de ennek ellenére nem hagytuk nyugodt szívvel az állványon a fényképezőgépet. A Gorillapod csúszkált, billegett, ezért nem éreztük fényképezőnket biztonságban.
A legnagyobb állvány maximális magassága 25 cm, és elvileg három kilogramm a terhelhetősége. Ebben a gyári adatban bízni azonban elég rizikós, hiszen a GorillaPod stabilitása nem éppen első osztályú.
Fontos tudni, hogy a legnagyobb modellt állványfej nélkül árulják, tehát nem tartozik hozzá cserefej, ezért minden használat után az állvány hosszas lecsavarozása következik. A két másik típushoz viszont tartozik cserelap, amit a fényképezőgép aljához kell erősíteni, majd az állványon található sínbe rögzíteni. Így ha a kamerát le kell szedni a szerkezetről, elég csak kipattintani a cserelapot a sínből, és nem kell az egész statívot körbetekerni. A cserefej biztonsági zárral van ellátva, így a gép biztosan nem fog kicsúszni a rögzítő sínből.
A középső állvány maximális magassága szintén 25 cm, és tükörreflexes gépekhez is használható. Terhelhetősége 800 gramm, ami nem túl sok, figyelembe véve, hogy egy átlagos tükörreflexes gép körülbelül fél kilós: ezért ezt a verziót leginkább könnyű, műanyag objektívvel érdemes használni.
A legkisebb szerkezet a legpraktikusabb, ez kifejezetten kompakt gépekhez készült, súlya csupán 45 gramm, akár zsebben is elfér. Maximális magassága 15 cm, terhelhetősége pedig 275 gramm: éppen ideális egy kompakt digitális fényképezőhez.
Jól néz ki, de megéri?
Érdemes a GorillaPodok áráról is szót ejteni: a legkisebb 7 ezer forint körüli összegért vásárolható meg, a középső ára 12 ezer forint a hazai kereskedésekben, a legnagyobb szerkezet pedig nem kevesebb, mint 15 ezer forintba kerül e sorok írásakor. Az utóbbi típushoz ráadásul állványfej sem tartozik, ezért érdemes hozzászámolni még további 10-20 ezer forintot a komolyabb használhatóság érdekében.
Elgondolkodtunk, hogy anyagilag mennyire éri meg ez a beruházás, hányszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor a gépet ilyen extrém helyre rögzítve lehet csak képet készíteni. Kirándulások során például hasznos lehet, amikor nehéz cipelni egy jobb minőségű, nehezebb állványt, és saját magunk is rajta szeretnénk lenni a képen. Összességében úgy látjuk, hogy bár a GorillaPodnak rendkívül megnyerő a külseje, inkább egy különleges játék, mintsem egy praktikus és könnyen használható állvány.
A GorillaPod állványokat az Extreme Digitaltól kaptuk kipróbálásra, egy hétre.